GIS Day to międzynarodowe święto użytkowników i pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej. W Polsce jest organizowane od 1999 roku. W tym dniu warto podkreślić rolę, jaką technologie GIS odgrywają w modernizacji polskiego rolnictwa. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wykorzystuje GIS, by dostarczać rolnikom i administracji publicznej dane przestrzenne wspierające codzienne decyzje oraz monitorować zmiany klimatyczne i ich wpływ na uprawy.
Tegoroczne globalne hasło GIS Day to „Mapowanie umysłów, kształtowanie świata: 25 lat doskonałości GIS”. Ma podkreślać udział technologii GIS w globalnym rozwoju oraz budować świadomość na temat roli, jaką technologia GIS może odgrywać w różnych dziedzinach życia.
Systemy GIS to narzędzia umożliwiające zbieranie, przechowywanie, analizowanie i wizualizowanie danych geograficznych, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w rolnictwie, ochronie środowiska czy planowaniu przestrzennym. Głównymi ich źródłami są obrazy satelitarne, zdjęcia lotnicze, mapy oraz systemy lokalizacji satelitarnej GPS.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, jako instytucja odpowiedzialna za wspieranie rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce prowadzi działania w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii. Wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, dane i narzędzia GIS oraz nowoczesne systemy obliczeniowe. Znaczną rolę odgrywają także dane przestrzenne (geograficzne), które pozwalają na określanie położenia obiektów fizycznych i zjawisk oraz monitorowanie ich zmian w czasie. Dzięki danym geograficznym oraz analizom przestrzennym możliwe jest coraz dokładniejsze monitorowaniu stanu upraw, szkód rolniczych oraz szybkie podejmowanie trafnych decyzji dotyczących gospodarowania zasobami.
Projekt pilotażowy w 2019 r.
W 2019 r, KOWR w związku z rozwojem nowych technologii (m.in. space tech, AI) i zwiększeniem dostępności danych satelitarnych przeprowadził pilotażowy projekt pn. „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa”. Jego celem było przeprowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych wykorzystujących teledetekcję satelitarną w rolnictwie do monitorowania suszy rolniczej, detekcji i monitorowania wymoknięć oraz wymarznięć roślin uprawnych.
W ramach projektu na podstawie synergii danych satelitarnych, meteorologicznych i termicznych opracowane zostały modele stanu upraw mające na celu szacowanie strat powstałych na skutek niekorzystnych zjawisk. Opracowane zostały rekomendacje zastąpienia systemu szacowania strat obszarowego z wykorzystaniem fizycznych badań terenowych na system automatyczny z wykorzystaniem algorytmów samouczących się i danych przestrzennych.
Geoserwis 2020
W odpowiedzi na narastający problem suszy oraz pandemię Covid-19, KOWR w 2020 r. opracował i wdrożył Geoserwis 2020. Celem serwisu było wsparcie administracji publicznej w weryfikacji wniosków o szacowanie suszy rolniczej w 2020 r.
Było to narzędzie oparte na technologii GIS, wykorzystujące szereg różnych danych przestrzennych, w szczególności danych katastralnych, satelitarnych oraz meteorologicznych. Serwis dostarczał użytkownikom zagregowane wyniki do poziomu kraju, województwa i gminy, wizualizując zmiany warunków wzrostu upraw oraz pozwalając na ocenę szkód w plonach. Raporty generowane na podstawie map były istotnym wsparciem dla komisji szacujących szkody i pozwalały na szybsze reagowanie na potrzeby rolników dotkniętych suszą.
Serwis został udostępniony przedstawicielom urzędów wojewódzkich, starostw powiatowych, urzędów gminnych, ośrodków doradztwa rolniczego oraz Oddziałom Terenowym KOWR.
System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych
Aktualnie KOWR realizuje System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR). Jego celem jest budowa i wdrożenie systemu IT na potrzeby wspierania decyzji rolników jak oraz administracji publicznej w zakresie upraw rolnych. System dzięki integracji i synergii danych satelitarnych, meteorologicznych, glebowych, agrotechnicznych (in-situ) i statystycznych będzie umożliwiał całoroczne monitorowanie stanu upraw na terenie całego kraju, dostarczając dokładnych informacji przestrzennych o warunkach wzrostu i przewidywanych plonach.
W ramach projektu planowane jest opracowanie i wdrożenie modułu obliczeniowego generującego modele matematyczne w oparciu o różnego rodzaju dane źródłowe. Wyniki i produkty systemu S2MUR będą udostępniane za pomocą e-usług, usług sieciowych API oraz serwisu mapowego. W szczególności dla odbiorców dostępne będą cyfrowe mapy kondycji upraw, warunków wzrostu upraw, występowania szkód z powodu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych czy mapy plonów.
GIS Day to doskonała okazja do tego, aby podkreślić, jak ważne stają się nowoczesne technologie w rolnictwie. Dzięki zaawansowanym systemom informacji geograficznej, instytucje takie jak KOWR mogą skuteczniej wspierać rolników, dbać o rozwój obszarów wiejskich, promować zrównoważony rozwój rolnictwa w Polsce, a także poprawiać jakość życia na wsi.
Źródło
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
http://www.kowr.gov.pl