Przekazywanie wiedzy o znaczeniu zapylaczy i innych pożytecznych owadów dla przyrody i gospodarki najlepiej jest rozpocząć wśród dzieci, których umysły są najbardziej chłonne. W dniu 3 czerwca 2022 r., dla pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Rudzie, pod patronatem Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zorganizowane zostały warsztaty, podczas których dzieci poznały zwyczaje pszczół, a także dowiedziały się, czym się różni trzmiel od bąka i jak wyglądają bzygi. W trakcie plenerowej części zajęć spotkały również larwy biedronek.
Podczas warsztatów dzieci zbudowały domki dla owadów pożytecznych, a także wysiały w przyszkolnym ogrodzie łączkę kwietną, która będzie stanowić źródło pożywienia dla pszczół i dzikich zapylaczy. Dzieci skosztowały także tegorocznego miodu rzepakowego.
Warsztaty zostały zorganizowane we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin oraz autorami bloga Zrób to z nami online, poruszającego m.in. tematy związane z ochroną roślin oraz bioróżnorodnością.
Nasiona łączki kwietnej i inne upominki, które przekazano dzieciom, pozwolą im na dłużej zapamiętać zdobytą wiedzę.
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/