W czwartek 29 maja br. w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja „Instrumenty Wspólnej Polityki Rolnej UE na lata 2014-2020", zorganizowana przez Stowarzyszenie Polski Klub Rolnik-Farmer Roku oraz Agencję Nieruchomości Rolnych.
W konferencji wzięli udział m.in. Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Leszek Świętochowski, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Cezary Szeliga, Wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Zofia Krzyżanowska, Radca Generalny w ministerstwie rolnictwa oraz ponad 100 rolników i przedsiębiorców rolnych, laureatów konkursu Rolnik-Farmer Roku przybyłych z całej Polski.
Minister rolnictwa podczas prezentacji głównych założeń WPR na lata 2014-2020 zadeklarował, że celem przyszłej pomocy będzie poprawa konkurencyjności polskiego rolnictwa. Zwrócił uwagę, że obecnie 10% wszystkich gospodarstw w Polsce wytwarza 90% żywności. – Chodzi o to, aby poprzez aktywne wsparcie rozszerzyć liczbę gospodarstw, które będą produkowały na rynek – stwierdził minister. Służyć temu ma m.in. system dopłat bezpośrednich, w ramach którego proponuję zwiększenie stawki dopłat do średnich gospodarstw. Wsparcie otrzyma także chów zwierząt. W ramach PROW 2014-2020 mniejsze , aktywne gospodarstwa mogą liczyć na premie modernizacyjną w wysokości 60 tys. zł. (bez konieczności udziału własnego). Podczas swojego wystąpienia Minister wielokrotnie podkreślał, że pomoc trafi do tych rolników, którzy są aktywni i chcą się rozwijać.
Z kolei Leszek Świętochowski, Prezes ANR zadeklarował, że Agencja będzie się koncentrowała na powstawaniu i wzmacnianiu silnie ekonomicznych gospodarstw rodzinnych oraz dbała o to, aby nie dochodziło do nadmiernej koncentracji gruntów. Przypomniał, że od początku działalności ANR 330 tysięcy gospodarstw w Polsce powiększyło swój areał o średnio 5,3 ha. Zwrócił uwagę, że 77 tys. ha pochodzących z dużych obszarowo dzierżaw w większości już trafiło do rolników indywidualnych w drodze przetargów ograniczonych, co zdecydowanie wzmocniło ich konkurencyjność na rynku. Zauważył również, że łatwiej jest zmienić strukturę własności użytkowanych gruntów niż statystycznie powiększyć powierzchnię gospodarstwa rolnego w Polsce. Dodał również, że trwała poprawa struktury nastąpi po „przesunięciu” gruntów z małych do średnich gospodarstw. Uspokajał rolników, że po 1 maja 2016 roku z punku widzenia polityki ANR nic się nie zmieni. – Do tej pory większość gruntów sprzedamy lub zwiążemy trwałymi umowami dzierżawy – zadeklarował Prezes Agencji. Dzierżawcy, tak jak ma to miejsce obecnie będą dysponowali prawem pierwszeństwa w nabyciu. Poinformował także, że pomimo rosnących cen gruntów pochodzących z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa są one nadal tańsze od tych na wolnym rynku średnio o 7 tysięcy złotych. – W Polsce warto nabywać grunty, co pokazuje dynamika wzrostu cen ziemi od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej – dodał Prezes ANR.
W dyskusji, uczestnicy konferencji zwracali uwagę na problem zbyt dużej, ich zdaniem, ilości odralnianych gruntów oraz dużą liczbę instrumentów WPR, które mogą skomplikować system wsparcia w latach 2014-2020.
Biuro Rzecznika Prasowego ANR
Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl