Obsługa fitosanitarna towarów pochodzenia roślinnego, eksportowanych poza Unię Europejską, stanowi kluczowe zadanie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przesyłki roślin i produktów roślinnych są zaopatrywane w świadectwa fitosanitarne w celu potwierdzenia, że spełniają wymagania fitosanitarne kraju przeznaczenia towaru, w szczególności, że są wolne od organizmów szkodliwych, mających istotne znaczenie dla kraju importującego.
W 2019 r. w jednostkach organizacyjnych PIORiN wydano łącznie 59 470 świadectw fitosanitarnych, w tym: 56 561 świadectw fitosanitarnych dla eksportu i 2 909 świadectw fitosanitarnych dla reeksportu. Wydane dokumenty były skierowane do organizacji ochrony roślin 122 państw trzecich, tj. innych niż państwa członkowskie Unii Europejskiej. Liczba wydanych świadectw fitosanitarnych wzrosła w porównaniu do 2018 roku o 14 901, tj. 33%.
Przed wydaniem każdego świadectwa fitosanitarnego inspektorzy PIORiN przeprowadzają kontrolę fitosanitarną przesyłki. W zależności od rodzaju eksportowanych towarów oraz importowych wymagań fitosanitarnych kraju przeznaczenia, przesyłka zawsze podlega kontroli wizualnej, ponadto może być konieczne pobieranie prób do badań laboratoryjnych. W niektórych przypadkach kontrole są realizowane już na etapie produkcji, np. w trakcie sezonu wegetacyjnego, jeżeli taka kontrola wynika z przepisów fitosanitarnych kraju trzeciego (np. dotyczy to produkcji jabłek eksportowanych do Chin).
Wykres 1. Struktura ilościowa świadectw fitosanitarnych w odniesieniu do asortymentu, wydanych w 2019 r.
Jak zobrazowano na wykresie, największy udział w liczbie kontrolowanych przez PIORiN przesyłek stanowiły świeże owoce, w szczególności jabłka, dla których wydano przeszło 37 tys. świadectw fitosanitarnych. Przesyłki owoców świeżych - jabłek były eksportowane z Polski do 47 państw trzecich w tym m.in. w region Europy Wschodniej, krajów Afryki, Indii, Chin, Wietnamu i Tajlandii. Tonaż wyeksportowanych w 2019 roku jabłek wyniósł 570 tys. ton i wzrósł o przeszło 57% w porównaniu do 2018 roku, kiedy wyeksportowano 363 tys. ton tych owoców.
Do towarów pochodzenia roślinnego, eksportowanych z Polski, o istotnym udziale w liczbie certyfikowanych przez PIORiN przesyłek, należy zaliczyć również zboża, głównie pszenicę konsumpcyjną, mączkę ziemniaczaną, materiał rozmnożeniowy roślin sadowniczych oraz ozdobnych.
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.
Źródło Podlaska Izba Rolnicza http://pirol.pl