Informujemy, że z dniem 20 września została wprowadzona zmiana w rozporządzeniu w zakresie ekoschematów powierzchniowych, które wprowadziła kilka istotnych modyfikacji przepisów.
Na początku zwracamy uwagę na § 3, który określa które zmiany obowiązują dopiero od 2024 roku.
Główne zmiany wprowadzone nowelizacją rozporządzenia.
Ekoschemat Biologiczna ochrona upraw
- Do dnia 30 września 2023 r. wydłużony został termin dostarczenia do ARiMR wyciągu z rejestru zabiegów agrotechnicznych, który udokumentuje, na jakiej powierzchni został zastosowany biologiczny środek ochrony upraw oraz imiennego dokumentu potwierdzającego zakup środka ochrony roślin, albo innego imiennego dokumentu potwierdzającego jego nabycie, w którym wskazano, jaki środek ochrony roślin został nabyty oraz jego ilość.
Należy zwrócić uwagę, że obecnie obowiązek rolnika został rozszerzony o dostarczenie rejestru zabiegów agrotechnicznych.
Termin dostarczenia dokumentów do ARIMR 30 września.
Ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi
Praktyka Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt
- Możliwość złożenia oświadczenia w celu uwzględnienia zwierząt trawożernych w wyliczeniu obsady tych zwierząt, wyrażonej w dużych jednostkach przeliczeniowych (DJP) w przypadku gdy posiadacz zwierząt gatunków alpaki, daniele, jelenie szlachetne, lamy, muły i osły, nie dokonał ich rejestracji w komputerowej bazie danych.
Praktyka Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin o jego aplikacji
- Punkty są przyznawane, jeżeli rolnik wymiesza obornik, odchody drobiu z bezściółkowego systemu utrzymywania zwierząt gospodarskich, tzw. pomiot ptasi, lub produkt pofermentacyjny powstający w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego, z glebą, przy czym zabieg przyorania obornika, pomiotu ptasiego lub produktu pofermentacyjnego uznaje się za równoważny z ich wymieszaniem z glebą.
- W przypadku, gdy na potrzeby realizacji praktyki został nabyty obornik, pomiot ptasi lub produkt pofermentacyjny, rolnik jest zobowiązany posiadać imienny dokument potwierdzający zakup albo imienny dokument potwierdzający nabycie
Dodano możliwość stosowania pofermenty z biogazowni rolniczej.
Przypominamy, że ostateczny termin wysłania zdjęcia lub złożenia oświadczenia przypada na dzień 7 listopada roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności
Praktyka Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo
- Punkty są przyznawane, jeżeli rolnik stosuje nawóz naturalny płynny lub produkt pofermentacyjny powstający w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego,
- W przypadku, gdy na potrzeby realizacji praktyki został nabyty nawóz naturalny płynny lub produkt pofermentacyjny, rolnik jest zobowiązany posiadać imienny dokument potwierdzający zakup albo imienny dokument potwierdzający nabycie.
Dodano możliwość stosowania pofermenty z biogazowni rolniczej.
Przypominamy, że ostateczny termin wysłania zdjęcia lub złożenia oświadczenia przypada na dzień 7 listopada roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności
Praktyka Wymieszanie słomy z glebą
- Punkty są przyznawane, jeżeli rolnik rozdrobni całą słomę po zbiorze plonu głównego i wymiesza ją z glebą lub ją przyorze, przy czym za słomę uznaje się pozostałe po oddzieleniu ziarna lub nasion suche źdźbła, łodygi, liście, plewy, łuszczyny i strączyny dojrzałych roślin uprawnych zbożowych, w tym kukurydzy, a także zbóż rzekomych, w tym gryki, szarłatu i komosy, oraz dojrzałych roślin uprawnych oleistych, bobowatych, facelii i traw nasiennych.
Praktyka Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia
- Punkty są przyznawane, jeżeli rolnik posiada plan nawozowy opracowany w terminie do dnia 30 września 2023 r. - w przypadku upraw zgłoszonych w 2023 r. jako plon główny, albo upraw ozimych wysiewanych w 2023 r.
Jednocześnie zmieniono wysokość sankcji za nie opracowanie planu.
Plan nawozowy nie obejmuje do 10% powierzchni gruntów ornych i trwałych użytków zielonych – sankcja wynosi 20% płatności
Plan nawozowy nie obejmuje od 10% do 50% powierzchni gruntów ornych i trwałych użytków zielonych – sankcja wynosi 30% płatności
W przepisach nie została wprowadzona zmiana, o której wspominały media, że jedynie 50 % gruntów będzie musiało być objęte planem nawożenia.
Zwracamy także uwagę na projekt wytycznych szczegółowych w zakresie realizacji interwencji objętych Zintegrowanym Systemem Zarządzania i Kontroli, które doprecyzują deklaracje planów nawożenia w ramach ekoschematów opracowanych do 30 września i są zgłaszane do ekochematów w roku 2023 (plany te nie mogą być one być wykorzystywane w PB w 2024)
Łączenie ekoschematów z innymi działaniami
- Możliwość wnioskowania o ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami poprzez realizację praktyk Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, Zróżnicowana struktura upraw, Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji, Wymieszanie słomy z glebą, jak również ubieganie się o płatność do integrowanej produkcji roślin przez rolników realizujących zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach pakietu 1 Rolnictwo zrównoważone na gruntach objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym PROW 2014–2020, do powierzchni gruntów ornych, które nie były zadeklarowane we wniosku o przyznanie pierwszej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej.
PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ Z ROZPORZĄDZENIEM
Nowelizacja rozporządzenia jest do pobrania na stronie https://dziennikustaw.gov.pl/D2023000192601.pdf
2) Jednocześnie osoby zainteresowane mogą zapoznać się z projektem wytycznych szczegółowych zakresie realizacji interwencji objętych Zintegrowanym Systemem Zarządzania i Kontroli, w którym znajdziemy kilka ciekawych informacji o realizacji ekoschematów oraz norm GAEC 6 i 7
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wytyczne-szczegolowe-w-zakresie-realizacji-interwencji-objetych-zintegrowanym-systemem-zarzadzania-i-kontroli
3) W ramach ekoschematu dobrostan zwierząt zbliża się termin złożenia rejestru wypasu/oświadczenia o wypasie zwierząt. Termin na złożenie tych dokumentów będzie od 1-7 października, dlatego warto już teraz przypomnieć rolnikom o tym obowiązku i sprawdzić poprawność wypełnienia dokumentów.
Do pobrania:
Tabela pdf, 465,32KB
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/