Dziś już po raz 20. świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ma na celu wyrażenie szacunku dla flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Historia Dnia Flagi RP
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 r. Wybór dnia nie jest przypadkowy: 2 maja 1945 r. flaga biało-czerwona została zawieszona w zdobytym przez aliantów Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa.
Obchodzone 2 maja święto ustanowione zostało na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP 20 lutego 2004 r.
Przepisy dotyczące polskiej flagi państwowej
„Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie” – stanowi przepis ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
Zgodnie z przepisami biało-czerwoną flagę podnosi się na siedzibach lub budynkach, w których obradują Sejm, Senat, Prezydent RP oraz Prezes Rady Ministrów i Rada Ministrów. Podnosi się ją również także przed budynkami, w których obradują rady gmin, miast, powiatów i sejmików województw – w trakcie ich sesji. Z okazji uroczystości oraz świąt państwowych flagi zdobią także budynki urzędów państwowych i samorządowych.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/