Z inicjatywy podsekretarza stanu Krzysztofa Ciecióry odbyło się dziś robocze spotkanie dotyczące przygotowania programu operacyjnego dla sektora rybackiego w ramach perspektywy finansowej 2021–2027.
Omówione zagadnienia
Podczas spotkania podgrup roboczych ds. akwakultury oraz ds. rynku rybnego utworzonych w ramach Grupy roboczej ds. przygotowania programu operacyjnego dla sektora rybackiego w ramach perspektywy finansowej 2021–2027 zostały omówione opracowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi propozycje. Dotyczą one wdrażania Priorytetu 2. Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury.
Proponowane działania będą się przyczyniać do wzrostu bezpieczeństwa żywnościowego w Unii Europejskiej – zawartego w programie Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027.
Uczestnicy spotkania
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele hodowców głównych gatunków ryb pochodzących z polskiej akwakultury: karpia, pstrąga i jesiotra oraz reprezentanci polskiej branży przetwórstwa produktów rybołówstwa i akwakultury.
Potrzeba promocji i edukacji
W czasie spotkania wiceminister Krzysztof Ciecióra podkreślił w szczególności potrzebę realizacji programów edukacyjno-promocyjnych, których celem będzie zwiększenie potencjału kadrowego w rybactwie.
Wskazane programy umożliwią:
- finansowanie działań w zakresie promocji i informowania o kierunkach kształcenia rybackiego;
- dofinansowanie branżowych szkół i uczelni;
- udzielanie pomocy finansowej dla ich uczniów i studentów.
Podsekretarz stanu wskazał także na konieczność wdrażania operacji mających na celu zwiększenie popytu i konkurencyjności krajowych produktów rybołówstwa i akwakultury oraz potrzebę promocji polskich produktów na rynku krajowym i rynkach zagranicznych.
Zdjęcia (5)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/