Dyskusja na temat neonikotynoidów w MRiRW

W Ministerstwie Rolnictwa trwają obecnie prace nad możliwościami udzielenia wsparcia producentom rzepaku poprzez zarejestrowanie alternatywnych zapraw insektycydowych lub nalistnych środków ochrony roślin, także w oparciu o przepisy nadzwyczajne w ochronie roślin. Na poziomie Unii Europejskiej w dalszym ciągu jest dokonywana ocena oddziaływania neonikotynoidów na zapylacze. Według pierwotnych założeń wyniki tej oceny miały być już gotowe na styczeń 2017 roku.

Od momentu wprowadzenia ograniczeń w uprawie rzepaku i wydania Rozporządzenia KE nr 485/2013 rolnicy zgłaszają problem nieskuteczności alternatywnych preparatów do zaprawiania nasion rzepaku i konieczność ponawiania zastosowania insektycydów nalistnych.

Organizacje pszczelarskie oraz ekologiczne wskazują zaś na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa owadom zapylającym, których populacja sukcesywnie maleje. W Polsce brakuje naukowej metodologii oceny wpływu środków ochrony roślin na pszczoły i inne zapylacze. Rodzi się zatem pilna potrzeba jej opracowania. Temat jest szeroko omawiany również w innych krajach Europy.

Opracowała: Anna Czerwińska

 


Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rzepaku; środków; ochrony; zapylacze.; konieczność; alternatywnych; dyskusja; neonikotynoidów; wskazują; ekologiczne; zgłaszają; zapewnienia; bezpieczeństwa; których; zapylający;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »