Zgodnie z art. 28. 1. ustawy o ochronie przyrody, dla obszaru Natura 2000 sporządza się plan zadań ochronnych, który obowiązuje przez 10 lat.
Dokument powstaje w ciągu 6 lat od ustanowienia obszaru specjalnej ochrony ptaków lub zatwierdzenia przez Komisję Europejską obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty. Projekt planu sporządza sprawujący nadzór nad obszarem (zwykle regionalny dyrektor ochrony środowiska, niekiedy dyrektor parku narodowego). W procedurze tej konieczny jest udział osób i podmiotów prowadzących działalność w obrębie siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000, a także możliwość wnoszenia uwag i wniosków ze strony ogółu społeczeństwa. Regionalny dyrektor ochrony środowiska ustanawia plan na okres 10 lat, w drodze aktu prawa miejscowego w formie zarządzenia, kierując się koniecznością utrzymania i przywracania do właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000. Plan zadań ochronnych może być zmieniony, jeżeli wynika to z potrzeb ochrony tych siedlisk przyrodniczych lub gatunków roślin i zwierząt.
W związku z tym, że kończy się czas obowiązania dokumentu dla obszaru Ostoja nad Baryczą, trwają pracę nad przygotowaniem nowego planu, uwzględniającego aktualne uwarunkowania i przesłanki do utrzymania ochrony dla tego cennego przyrodniczo obszaru.
W dniu 14 stycznia 2022 roku, odbyło się drugie spotkanie w sprawie przygotowania planów zadań ochronnych dla Ostoi nad Baryczą. Organizatorem spotkania była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Na spotkaniu, które ze względu na pandemie odbyło się w formie wideokonferencji, omówiona została lista przedmiotów ochrony obszaru wykazanych podczas prac badawczych oraz zaprezentowane zostały wyniki prac terenowych z zakresu ichtiologii oraz teriologii.
Najważniejsze wystąpienia dotyczyły:
- weryfikacji terenowej siedlisk przyrodniczych- przedmiotów ochrony dla Ostoi nad Baryczą,
- inwentaryzacji ichtiofauny wraz z określeniem celów, zagrożeń i działań ochronnych dla ryb w Ostoi nad Baryczą,
- inwentaryzacji teriofauny wraz z określeniem celów, zagrożeń i działań ochronnych dla ssaków w Ostoi nad Baryczą.
Słuchacze, po wysłaniu prelekcji, wzięli udział w dyskusji, podsumowującej prowadzone działania. Podczas prac zaobserwowano na tym terenie m.in. występowanie gatunków inwazyjnych wśród ichtiofauny, obecność siedlisk muraw kserotermicznych (mimo dolinowego i podmokłego charakteru tego obszaru) a także zanik torfowisk i trzęsawisk. Podsumowując prowadzone działania, wskazywano na konieczność udrożnienia cieków bocznych względem Baryczy przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że pogłębienie i regulacja samego koryta Braczy będzie zagrożeniem dla ichtiofauny. Jest to jeden z postulatów będący w sprzeczności z oczekiwaniami rolników, którzy od lat domagają się przeprowadzenia prac utrzymaniowych na Baryczy. Rolnictwo jest nieodłącznym elementem tego obszaru tymczasem wiele z postulatów wysuwanych przez naukowców jest w sprzeczności z rolnictwem. Zapisy w planie zadań ochronnych powinny być pewnego rodzaju kompromisem. Z jednej strony zapewnić ochronę przyrody, a z drugiej umożliwić prowadzenie na tym terenie ekstensywnej i niezagrażającej środowisku produkcji rolniczej.
Ostoja nad Baryczą zajmuje 82 026,4 ha. Obszar ten obejmuje rozległe bagniste obniżenie doliny Baryczy. Jest to typowa rzeka nizinna z wieloma dopływami, fragmentami terenów zalewanych i dobrze zachowanymi starorzeczami. Obszar obejmuje kompleks łąk zalewowych, stawów rybnych, pól uprawnych i rozległych terenów leśnych. O specyfice terenu decyduje bogata sieć hydrograficzna z licznymi kanałami, naturalnymi i sztucznymi ciekami wodnymi, stawami i mokradłami.
M. Ceglarek, K. Strzyż
Źródło:
https://milicz.wroclaw.lasy.gov.pl
http://wroclaw.rdos.gov.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/