W tym roku tradycyjne dożynki wojewódzkie odbyły się w czterech lokalizacjach, tak, aby można było je obchodzić bliżej rolników. Sytuacja ekonomiczna w rolnictwie jest trudna, co nie oznacza jednak, że nie należy docenić i podziękować polskim rolnikom za ich olbrzymi wysiłek oraz konsekwentne dbanie o bezpieczeństwo żywnościowe Polaków. Jedną z tych czterech lokalizacji był Doruchów, gdzie w dniu 25 sierpnia odbyły się Powiatowo-Gminno-Parafialne Dożynki Archidiecezjalne 2024.
Zaszczytną funkcję starostów dożynkowych pełnili reprezentanci gminy Doruchów oraz Grabów nad Prosną: Agnieszka Błoch z Wrzosów i Mirosław Mieszała z Kuźnicy Bobrowskiej (oboje wraz ze współmałżonkami prowadzą gospodarstwa specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego). Starostowie zgodnie z tradycją świeżo upieczone bochny chleba wręczyli gospodarzom dożynek: Dariuszowi Świtoniowi Staroście Ostrzeszowskiemu, Urszuli Kowalińskiej Wójtowi Gminy Doruchów, ks. Ireneuszowi Powadze Proboszczowi parafii pw. św. Stanisława Kostki w Doruchowie oraz Krzysztofowi Grabowskiemu Wicemarszałkowi Województwa Wielkopolskiego. Obrzędy dożynkowe były bardzo atrakcyjnie uzupełnione przez korowód dożynkowy, który prezentował nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze oraz zabytkowe maszyny i urządzenia. W ramach programu artystycznego mieszkańcy Wrzosów przygotowali pokaz pt. „Od ziarenka do bochenka”, a obchody święta plonów uświetniły występy artystyczne: doruchowskiego kabaretu EWG, Anny Żebrowskiej, Zespołu Tańca Ludowego Poligrodzianie, Dziecięcego Tanecznego Zespołu Ludowego oraz ludowego solisty Lecha Owczarka i jego uczennicy Julii Kędzi. Gwiazdą wieczoru był zespół Weekend.
Wielkopolską Izbę Rolniczą reprezentowali Mieczysław Łuczak Prezes WIR oraz Danuta Puchała Przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Ostrzeszowie, którzy podziękowali rolnikom za ich trud oraz wręczyli okolicznościowe laudacje na ręce Starościny i Starosty Dożynek.
Stoisko Wielkopolskiej Izby Rolniczej cieszyło się dużym powodzeniem. Przekazywane były informacje o bieżących działaniach Wielkopolskiej Izby Rolniczej, chociażby w zakresie poprawy sytuacji na rynku zbóż, czy też walki z ASF. Goście mogli poczęstować się świeżymi owocami od polskich rolników oraz zaopatrzyć się w gadżety zwiększające ich bezpieczeństwo na drogach i w czasie prac polowych.
Opracowanie:
Michał Pawliczuk
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/