Dożynki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

45

W ramach obchodów 100-lecia Akademickich Studiów Rolniczo-Leśnych w dniu 13 września br. odbyły się uroczystości dożynkowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Swadzimiu. W uroczystościach dożynkowych wziął udział Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zbigniew Stajkowski.

1

Oficjalnie uroczystość otworzył Dyrektor RGD w Swadzimiu pan Jerzy Kaczmarek. Obrzęd Dożynkowy w bardzo barwny i żywiołowy sposób zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy Chlebem z tegorocznych ziaren, otrzymanym od starostów dożynek – dr. Moniki Bartos-Spychały, Dyrektor Zakładu Doświadczalno-Dydaktycznego Uprawy Roli i Roślin oraz Jerzego Kaczmarka Dyrektora Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Swadzim – prof. dr hab. Jan Pikul Rektor UPP podzielił się z uczestnikami uroczystości.

Tak zacna uroczystość była również okazją do wręczenia medali i odznaczeń. Pani Zofia Szalczyk, w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego wręczyła JM Rektorowi UPP prof. dr hab. Janowi Pikulowi odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. O odznaczenie to dla JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego wnioskował Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski. Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku Wielkopolskiej Izby Rolniczej, to zaszczytne honorowe wyróżnienie przyznane zostało za wybitne osiągnięcia z zakresu technologii żywności i żywienia oraz zaangażowanie w realizację przedsięwzięć i inicjatyw kulturalnych z instytucjami na terenie województwa wielkopolskiego w celu promowania uniwersyteckiej nauki i kultury. Pani Zofia Szalczyk przekazała również na ręce JM Rektora list gratulacyjny od Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

23

W dalszej części Dożynek wręczone zostały odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” nadawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. O odznaczenia te dla zasłużonych osób społeczności akademickiej w dziadzienie rolnictwa, rozwoju wsi wystąpił również Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, a wręczył je Wiceprezes Izby Rolniczej Zbigniew Stajkowski. Odznaczeniami uhonorowani zostali: Zbigniew Wacław z Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Swadzim, Radosław Świergiel z Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Brody oraz z Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda: Włodzimierz Łuczak i Jacek Pietrzak.

Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej pogratulował wszystkim wyróżnionym osobom. Podkreślił ważność łączenia nauki z praktyką, wprowadzania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych do praktyki. Nowe pomysły przyczyniają się do lepszej wydajności produkcji rolnej, zmniejszają jej koszty jednocześnie zwiększając plony i osiągnięcia zwłaszcza w produkcji zwierzęcej. Wiceprezes wskazał też na rolę, jaką ogrywa uczelnia w kształceniu młodych rolników na kierunkach rolniczych, (...) którzy za chwilę zastąpią nas rolników w prowadzeniu gospodarstw.

Zbigniew Stajkowski wyraził również zadowolenie z dotychczasowej współpracy pomiędzy Wielkopolską Izbą Rolniczą a Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Obecnie jesteśmy współpartnerami dużego międzynarodowego projektu o nazwie Inno4Gras. Wyraził także nadzieję, na przyszłość w kwestii dalszej jeszcze lepszej współpracy na niwie rolniczej zarówno w teorii, ale przede wszystkim praktyce.

67

Gdy zakończyła się część oficjalna uroczystości dożynkowych goście wysłuchali koncertu zespołu Swing & Classic Quartet, a po koncercie zwiedzili Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Swadzim. Gospodarstwo pochwaliło swoimi osiągnięciami, pokazało czym się zajmuje, czego uczy studentów – młodych adeptów sztuki rolniczej.

WIR

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

4
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolniczej; wielkopolskiej; uniwersytetu; przyrodniczego; gospodarstwa; doświadczalnego; również; województwa; wielkopolskiego; poznaniu; ; zbigniew; rolniczego; dożynki; wsp&oa;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »