shiuz__750 x 100 px_1

Dożynki Jasnogórskie

Dożynki Jasnogórskie

Dożynki Jasnogórskie

 
 

− Idzie dobry czas dla polskiego rolnictwa. Polskie rolnictwo jest silne i będzie jeszcze silniejszym elementem rozwoju polskiej gospodarki. Będzie często tym kołem, które poruszy inne sektory gospodarki dostarczając im również surowców – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas obchodów Święta Dziękczynienia za plony na Jasnej Górze.

Zgromadzonych u stóp klasztoru na Jasnej Górze powitał przeor ojciec Marian Waligóra. Tradycyjnym zwyczajem uroczystości rozpoczęły się od wręczenie chleba i soli prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie przez starostów tegorocznych dożynek Karolinę i Dominika Grabarków.

W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda podkreślił ogromny wkład polskich chłopów w odzyskanie niepodległości przed stu laty oraz w czasie wojny z bolszewikami w roku 1920. Przypomniał również zasługi żołnierzy z chłopskich rodzin w czasie drugiej wojny światowej i po niej. Prezydent zwrócił także uwagę, że dzięki postawie mieszkańców wsi nie udało się jej skolektywizować.

− Chcę dla Polski zrównoważonego rozwoju. Zrównoważony rozwój oznacza, że polska wieś będzie traktowana co najmniej tak samo dobrze jak miasto. Przez lata była traktowana gorzej, w związku z tym dzisiaj wymaga większej troski – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda.

Również minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał zasługi rolników w odzyskaniu niepodległości i ich udział w walkach w czasie wojny.

Minister zapowiedział zintensyfikowanie walki z wirusem ASF, aby został on wyeliminowany. Odnosząc się do tegorocznej suszy, która dotknęła rolników szef resortu rolnictwa poinformował, że dopiero jedna trzecia gmin przekazała protokoły z szacunków strat. Podkreślił, że nie będzie już dłużej czekał i najbardziej poszkodowani rolnicy, w gospodarstwach których straty wynoszą 70 i więcej procent, już od 14 września będą mogli składać do ARiMR wnioski o pomoc suszową. Od 16 października br. będą też wypłacane zaliczki na poczet płatności bezpośrednich. W sumie do rolników trafi w ten sposób około 11 miliardów złotych, co pozwoli utrzymać płynność finansową gospodarstw.

Szef resortu rolnictwa poinformował także o aktualnie podejmowanych działaniach, które zawarte są w Planie dla wsi. Znacząco zostaje zwiększony zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa używanego do produkcji rolnej, w tym po raz pierwszy dla tych, którzy hodują bydło. Na bazie pozostałego w rękach skarbu państwa majątku powstanie Narodowa Grupa Spożywcza w formie holdingu, co pozwoli choć w pewnym tylko stopniu na stabilizowanie rynku. Będzie prowadzony program retencji wodnej, który przez dziesięciolecia był zaniedbany. Rozszerzone zostaną możliwości sprzedaży w ramach sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego. Rolnictwo zostanie przywrócone górom. Powstanie polityka górska. Będą ponadto utworzone w wielu stolicach stanowiska radców rolnych, którzy będą wspomagać mniejsze firmy w dotarciu do zagranicznych kontrahentów.

− Proszę i apelują do wszystkich, którym zależy na tym, aby budować silne, nowoczesne, wydajne, ale i mocno zakorzenione w naszej tradycji rolnictwo, wspierali moje działania. Tylko razem, wspólnie może to uczynić – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas tegorocznego Święta Dziękczynienia za plony, które odbywało się u stóp klasztoru na Jasnej Górze.

 

Prezydent A. Duda oraz minister J. K. Ardanowski podczas Dożynek Jasnogórskich
Dożynki na Jasnej Górze
Prezydent A. Duda wraz ministrem J. K. Ardanowskim
Zobacz więcej
 
 Źródło
 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/

125ml milk

2560x1080
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnictwa; rozwoju; będzie; będą; dożynki; ; krzysztof; ardanowski; jasnej; które; prezydent; minister; czasie; podkreślił; rolników; jasnogórskie; pozwoli; resortu; podcza;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »