W dniach 1-2 czerwca br w CDR w Radomiu odbyły się warsztaty integrowanej ochrony w sadownictwie. Wzięło w nich udział ponad 30 doradców z całego kraju. W pierwszym dniu naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Krakowie p. Monika Bieniasz i Ewa Dziedzic oraz Instytutu Ogrodnictwa p. Zbigniew Buler przedstawili kilka zagadnień ważnych ze względu na zdrowotność plantacji i zapewnienie dobrego plonowania. Mowa było między innymi na temat znaczenia cięcia drzew i krzewów, zapylania i przerzedzania zawiązków, nowych technologii upraszających uprawę śliw.
W drugim dniu zajęcia prowadzone były w 4 sadach na granicy gmin w Przytyku i Wolanowie Szkolenie zaczęło przedstawienie zasad obserwacji występowania i nasilenia groźnego szkodnika owoców miękkich muszki Drosophila suzuki, która od ubiegłego roku obserwowana jest w Polsce.
Ładna pogoda umożliwiła wnikliwe obserwacje występowania chorób i szkodników. Dwie panie z Instytutu Ogrodnictwa, Beata Meszka i Alicja Maciesiak wspólnie z uczestnikami szkolenia przebadały kwatery jab łoni, grusz, czereśni, moreli, śliw i wiśni omawiając istotne problemy w ochronie tych gatunków. Wielu uczestników uczestniczyło w tych warsztatach kolejny raz, potwierdzając konieczność systematycznego, wielokrotnego szkolenia w czasie wegetacji.
Podkreślić tez trzeba bardzo duże zainteresowanie doradców prezentowanymi zagadnieniami, mimo, że szkolenie zorganizowano w okresie wytężonych prac w ODR związanych z wnioskami o dopłaty.
Cennym uzupełnieniem szkolenia były też wypowiedzi sadowników: p Artura Marszałka, Jerzego Staniego i Mirosława Pasika, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i odpowiadali na liczne pytania zgromadzonych doradców.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/