Będą zmiany w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - w kwestii dopłat do składek z tytułu ubezpieczeń oraz częściowego refinansowania odszkodowań należnych producentom rolnym z tytułu szkód spowodowanych przez suszę (reasekuracja). Dokumenty przedłożone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Samorząd rolniczy apelował aby zwiększyć kwotę z 65% do 70% dopłaty do składki ubezpieczenia oraz objąć ubezpieczeniem inne uprawy tj. słonecznik, grykę, gorczycę i facelię które są coraz częściej uprawiane.
Projekt jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez Izby Rolnicze. Przewiduje się m.in.:
- Rozszerzenie katalogu upraw, do których będą stosowane z budżetu państwa dopłaty do składek ubezpieczenia płaconych przez producentów rolnych o: słonecznik, facelię, len, konopie włókniste, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie oraz gorczycę.
- Doprecyzowanie uprawy gryki, jako zboża oraz soi, jako rośliny z rodziny bobowatych, mieszczących się w dotychczasowym katalogu upraw.
Przewiduje się, że rozwiązania te zwiększą powierzchnię ubezpieczonych upraw rolnych o około 100 tys. ha
Wprowadzone zostają także zmiany dotyczące franszyzy oraz limitów stawek za ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. Po zmianie, franszyza będzie nie większa niż 35% sumy ubezpieczenia w odniesieniu do upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek.
Aby zwiększyć dostępność ubezpieczeń upraw dla rolników, wprowadzona zostanie zmiana limitów stawek dopłat do ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek w zależności od klasy gleby – z 9%, 12% i 15% sumy ubezpieczenia na 20%, 22% i 25% sumy ubezpieczenia. Równocześnie ograniczona zostaje prowizja dla dystrybutora ubezpieczeń do 3% składki dotyczącej ubezpieczenia tych upraw.
Rolnicy otrzymają dopłaty w wysokości 65% składki do ubezpieczenia:
Upraw od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę oraz ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne. Dopłaty obejmą nw. uprawy:
- zbóż (w tym gryki),
- kukurydzy,
- rzepaku,
- rzepiku,
- chmielu,
- tytoniu,
- warzyw gruntowych,
- drzew i krzewów owocowych,
- truskawek,
- ziemniaków,
- buraków cukrowych,
- bobowate grubonasienne (rośliny strączkowe),
- soi,
- słonecznika,
- facelii,
- lnu,
- konopi,
- bobowatych drobnonasiennych,
- gorczycy,
- roślin zielarskich.
Zwierząt gospodarskich od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności. Ubezpieczenie zwierząt obejmie:
- bydło,
- konie,
- owce,
- kozy,
- drób,
- świnie.
Nowe przepisy zostaną zgłoszone do notyfikacji przez Komisję Europejską.
Źródło: www.gov.pl, tygodnik-rolniczy.pl
Opracowanie: Ludmiła Kamińska
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/