Dobre rozmowy w Moskwie

Dobre rozmowy w Moskwie Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba spotkał się w Moskwie z ministrem rolnictwa Federacji Rosyjskiej Nikołajem Wasyliewiczem Fiodorowem. Wizyta odbyła się na zaproszenie ministra Fiodorowa z okazji targów „Złota Jesień”. Spotkanie ministrów przebiegało w bardzo dobrej i konstruktywnej atmosferze.

W spotkaniu, ze strony rosyjskiej, uczestniczył również szef Federacyjnej Służby ds. Weterynaryjnych i Fitosanitarnych Siergiej Dankwert.

Minister Stanisław Kalemba wyraził zadowolenie z dobrego rozwoju współpracy handlowej z Federacją Rosyjską. Pozytywnie też ocenił bieżącą współpracę polskich i rosyjskich służb weterynaryjnych i sanitarnych. Podkreślił też potrzebę szybkiego wyjaśniania zgłaszanych zastrzeżeń jakościowych, po obydwu stronach. Wskazał na przypadek zakładów Wierzejki przedstawiając efekty przeprowadzonych wyjaśnień w tej sprawie i poprosił ministra Fiodorowa o szybką zgodę na wznowienie eksportu produktów z tego zakładu na rynek rosyjski.

Minister Siergiej Dankwert przyznał, że był okres napięcia między naszymi krajami, ale podkreślił też, że bezpośrednie spotkania ministrów są lepszą formą dialogu niż kontakty w ramach UE.

S. Dankwert zaproponował wyjaśnienie spraw bieżących, dotyczących handlu w bezpośrednich kontaktach odpowiednich służb weterynaryjnych i sanitarnych w ramach Grupy Roboczej. Najbliższe spotkanie tej grupy ustalono na listopad br.

Podczas rozmów ministrowie ustalili, że rok 2015 będzie „Rokiem Polski w Rosji” oraz „Rokiem Rosji w Polsce”. Minister Stanisław Kalemba zaproponował by Federacja Rosyjska była krajem partnerskim w czasie Polagry 2015r.

Minister Fiodorow podziękował ministrowi Kalembie za wspólny projekt dotyczący rozwoju rynków hurtowych w Rosji. Rozmówcy ustalili dalszą współpracę ekspertów w tym zakresie.

Minister N. Fiodorow złożył ministrowi Kalembie propozycję by Polska była krajem partnerskim na targach „Złota Jesień w 2015 r. ”

Podczas targów „Złota Jesień” Minister S. Kalemba spotkał się z v-ce premierem Republiki Baszkortostanu oraz ministrem rolnictwa N. Kowalenko.

W trakcie spotkania ustalono kierunki dalszej współpracy naukowo-technicznej w zakresie rozwoju rynków hurtowych w tej Republice. Minister S Kalemba odwiedził też polskie stoisko firmy Biofaktor – producenta leków weterynaryjnych i eksportera tych produktów na rynki rosyjskie.

Galeria zdjęć:

125ml milk

Dobre rozmowy w Moskwie width209
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rozwoju; weterynaryjnych; minister; rolnictwa; stanisław; współpracy; krajem; rozmowy; produktów; służb; podkre;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »