W dniach 25-27 września 2018 r. przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiceprezes KRIR Mirosław Borowski, Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak oraz Specjalista Biura KRIR Jan Marciszewski, jako część delegacji izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) wzięli udział w projekcie finansowanym z Funduszu Wyszehradzkiego i uczestniczyli w wyjeździe do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej do stanu Indiana, aby odbyć cykl spotkań z władzami Stanu Indiana, Ministerstwem Rolnictwa Stanu Indiana, przedstawicielami organizacji Indiana Farm Bureau oraz władzami uczelni University of Purdue. Ponadto delegacja izb rolniczych V4 wzięła udział konferencji Forbes AgTech Summit.
25 września delegacja izb rolniczych państw V4 spotkała się z przedstawicielami Indiana Economic Development Corporation (IECD). Jest to wiodąca agencja rozwoju gospodarczego stanu Indiana, pomagająca firmom rozpocząć działalność, zlokalizować i rozwijać się w Indianie. Założona w 2005 r., aby szybko reagować na potrzeby przedsiębiorstw, IEDC jest prowadzona przez Sekretarza ds. Handlu Indiana, Jima Schellingera i Prezes IEDC, Elaine Bedel. Zarządzany przez 15-osobowy Zarząd, IEDC przewodzi stanowym działaniom w zakresie rozwoju gospodarczego, w tym ulgom podatkowym opartym na wynikach, stypendiach na szkolenia dla pracowników, zasobach innowacji i przedsiębiorczości, wsparciu infrastruktury publicznej oraz przyciąganiu i utrzymywaniu talentów.
Następnie, delegacja udała się na spotkanie z przedstawicielami Indiana Farm Bureau, największej organizacji rolniczej Stanu Indiana, skupiającej ok. 275 000 członków i posiadająca 94 biura w całym stanie. Została ona założona w 1919 r. a jej członkami są rolnicy, przedsiębiorcy, właściciele ziemscy i rolnicy, którzy opłacają roczną składkę 32,50$ amerykańskich. Organizacja koncentruje się na wsparciu prawnym, ubezpieczeniach, szkoleniach młodych rolników, edukacji młodych ludzi na temat pochodzenia żywności, koncepcji krajowego rolnictwa oraz działaniach wspierających zatrudnienie kobiet w obszarze rolnictwa. Główną dewizą Indiana Farm Bureau jest „promocja” rolnictwa poprzez zwiększenie edukacji i zaangażowania członków oraz wspieranie potrzeb rolniczych i wiejskich. Farm Bureau Indiana to proaktywna organizacja oferująca członkom wiele opcji. Przedstawiciele delegacji izb rolniczych V4 oraz Indiana Farm Bureau podpisali memorandum nakreślające współpracę pomiędzy organizacjami.
Następnie, delegacja izb rolniczych V4 udała się na spotkanie z przedstawicielami firmy AgriNovus Indiana, której celem jest umożliwienie Indianie stania się liderem w USA w zakresie innowacji w produkcji żywności i rolnictwie. AgriNovus Indiana jest przedsiębiorstwem koncentrującym się na rozwoju gospodarczym w sektorze żywności i rolnictwa poprzez strategiczną współpracę między przedsiębiorstwami, stowarzyszeniami branżowymi, rządem i uniwersytetami; tworzeniem i wspieraniem nowych firm; a także wsparciem dla poszczególnych marek i ukierunkowanej promocji w celu podniesienia poziomu sektora.
Drugi dzień spotkania V4 w USA, 26 września 2018 r., został poświęcony na wizytę na Purdue University (PU). Uczelnia znana jest nie tylko z programów naukowych, technicznych, inżynieryjnych i matematycznych, ale także z zaangażowania w badania prowadzące do rozwoju naukowego, technologicznego, społecznego lub humanitarnego.
Uniwersytet został założony w 1869 roku w West Lafayette w stanie Indiana. Studiuje na nim ponad 39 000 studentów z całego świata. Uczelnia współpracuje z innymi uniwersytetami w USA, ale także z uniwersytetami za granicą. Podczas wizyty zawarto porozumienie między Uniwersytetem św. Szczepana na Węgrzech (SZIE), podpisaną przez dziekana Wydziału Rolnictwa, dr. Karen Plaut Glenn W. (PU) i Rektorem János Tozser (Uniwersytet Św. Szczepana).
Następnie, delegacja wizytowała ośrodek badawczy PU koncentrujący się na badaniach soi, kukurydzy i sorgo, który jest współfinansowany przez Purdue University, rząd i podmioty prywatne. Głównym zadaniem ośrodka jest zebranie wszystkich niezbędnych mierzalnych wskaźników roślin. Ośrodek ma własne pola testowe, które są regularnie monitorowane przez precyzyjne drony. W ocenie danych Centrum używa urządzeń, które mogą dokładnie sortować nasiona, na przykład w zależności od wielkości lub koloru, oddzielać zainfekowane, chore nasiona od zdrowych, analizować liście, dolne partie roślin itp. Wszystkie zmierzone wartości są następnie automatycznie wysyłane do laboratoriów Purdue University, gdzie wyniki są przetwarzane i oceniane. Najważniejszym osiągnięciem pełnej współpracy ośrodka badawczego z PU jest to, że zmierzone i ocenione wyniki są wysyłane do hodowców, a tym samym doskonale połączone są nauka i praktyką.
27 września uczestnicy delegacji V4 udali się na konferencję Forbes AgTech Summit, w której wzięło udział ponad 500 osób związanych z branżą rolno-spożywczą. Konferencja poświęcona była wszystkim możliwościom wprowadzania innowacji przy produkcji rolno-spożywczej. Steve Forbes otwierając konferencję powiedział, że w dzisiejszych czasach nie można już pracować w rolnictwie i przemyśle spożywczym bez innowacji. Postęp jest ważny dla produkcji zdrowej, wysokiej jakości żywności, nie tylko dla zwiększenia produkcji i zwiększenia dochodów producentów, ale także dla ochrony środowiska. Sektor rolniczy od dawna charakteryzuje się fluktuacjami pogodowymi, zapotrzebowaniem konsumentów na zdrową żywność i ochroną zasobów naturalnych, a także wymaga, aby innowacje stały się powszechną, a nawet obowiązkową jego częścią.
Po wprowadzeniu Steve'a Forbesa, Gubernator Stanu Indiana Eric Holcomb zabrał głos i zaznaczył, że ważne jest rozwiązanie problemu produktów GMO, zwłaszcza soi, które są produkowane głównie w USA. Badania w sektorze rolno-spożywczym w Indianie polegają nie tylko na opracowywaniu nowych technologii, ale także na ulepszaniu istniejących procesów i produktów. Badania są nie tylko powiązane z korporacjami, uniwersytetami, ale i bezpośrednio z rolnikami. Rolą państwa jest przyciąganie firm, które mogłyby wejść w badania, z drugiej strony państwo oferuje różne korzyści przedsiębiorcom, takich jak ulgi podatkowe, czy pomoc w zatrudnieniu. Państwo, poprzez takie kroki, zapewnia również wzajemną współpracę przedsiębiorstw w zakresie badań, nie tylko dużych, ale także małych i średnich przedsiębiorstw. Współpraca w zakresie badań technologicznych nie ogranicza się jednak do stanu Indiana, ale jest połączona w ramach całego kraju. Wysiłek, a zatem i zadanie, polega na rozszerzeniu takiej współpracy w dziedzinie innowacji na kontynent europejski.
Delegacja izb rolniczych V4 na zakończenie swojej wizyty w USA wzięła udział w spotkaniu z Wicegubernatorem Stanu Indiana Suzanne Crouch i Dyrektorem Ministerstwa Rolnictwa Stanu Indiana Bruce Kettler. Podczas spotkania wymieniono się poglądami na temat wizyty przedstawicieli izb rolniczych V4 oraz przedyskutowano problemy, z którymi muszą się zmierzyć rolnicy z krajów V4 i Stanu Indiana, takie jak zmiany klimatyczne, problemy z siłą robocza, łańcuchy dostaw oraz ubezpieczenia rolnicze.
- Jan Marciszewski
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl