Delegacja Wielkopolskiej Izby Rolniczej, z Prezesem WIR Mieczysławem Robertem Łuczakiem i Wiceprezesem WIR Zbigniewem Stajkowskim, uczestniczyła w dniach 10-11 czerwca w II Kongresie Społeczności Energetycznych. Organizatorem Kongresu była firma DOEKOGROUP. WIR objęła honorowy patronat nad Kongresem.
To wyjątkowe wydarzenie skupiające liderów, przedstawicieli jednostek samorządów terytorialnych, praktyków oraz entuzjastów zrównoważonej energetyki, miało na celu wymianę wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Podczas kongresu odbyły się prelekcje, debaty oraz sesje networkingowe, które pozwoliły uczestnikom zgłębić najnowsze trendy w energetyce odnawialnej, zrozumieć wyzwania związane z realizacją projektów energetycznych i znaleźć potencjalnych partnerów do współpracy.
Temat jest szalenie ważny, ponieważ ceny energii w przyszłości będą rosły, a odpowiedzią na te wzrosty jest energetyka rozproszona i społeczna, pod warunkiem, że podmioty publiczne i prywatne będą z sobą współpracowały. W szczególności rolnicy mają potencjał do rozwijania odnawialnych źródeł energii dysponując terenem pod budowę fotowoltaiki, wiatraków czy też biogazowni.
Pierwszym prelegentem był Wojciech Chowaniak Wiceprezes DOEKOGROUP, który przedstawił temat efektywności lokalnych społeczności energetycznych i modele działania spółdzielni.
Spółdzielnie energetyczne mogą być zakładane wyłącznie na terenie gmin wiejskich i wiejsko –miejskich. Spółdzielnia może znajdować się na terenie maksymalnie trzech sąsiadujących ze sobą gmin. Członkowie spółdzielni wytwarzają energie elektryczną i ciepło wyłącznie na potrzeby spółdzielni, korzystając z instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Maksymalna łączna moc elektryczna instalacji OZE to 10 MW, a obrót energią w spółdzielni nie wymaga koncesji.
Przepisy prawne pozostawiają dowolność w tworzeniu wewnętrznych systemów rozliczeń, określając tylko zasady rozliczenia z OSD. Z tego względy wyróżniamy dwa modele spółdzielni, przeznaczone dla różnych podmiotów:
- Model wspólnotowy: dedykowany Samorządom, umożliwiający bilansowanie energii dla budynków użyteczności publicznej, spółek komunalnych lub urządzeń oświetlenia ulicznego. Ze względu na ograniczenie członków do podmiotów jednostek zależnych do od spółdzielni istnieje możliwość wykorzystania formuły „in-house”
- Model rynkowy: stworzony dla społeczności, w których skład wchodzą rolnicy i przedsiębiorcy. Spółdzielnia staje się małym „rynkiem energii”, na którym posiadacze instalacji OZE mogą sprzedawać nadwyżki energii w korzystnych cenach, a członkowie nieposiadających instalacji oszczędzają kupując energię od swoich sąsiadów.
Jedną z debat Kongresu była debata pn. „Ochrona przed wzrostem cen energii: Lokalne Spółdzielnie Energetyczne jako zabezpieczenie dla Gmin i mieszkańców”, w której jednym z panelistów był Prezes WIR Mieczysław Robert Łuczak.
Prezes WIR w swojej wypowiedzi podkreślił, że spółdzielnie energetyczne są przyszłością w najbliższych latach. Dla środowiska wiejskiego spółdzielczość nie jest czymś nowym. Sektor wiejski ma dobre doświadczenia jeżeli chodzi o funkcjonowanie w spółdzielniach i grupach producenckich. Jako samorząd rolniczy jesteśmy orędownikami aby spółdzielnie energetyczne powstawały na terenach wiejskich. W tym celu podjęliśmy współprace z firmą DOEKOGROUP organizując wspólnie szkolenia na temat funkcjonowania spółdzielni energetycznych.
Prezes Łuczak w swoim wystąpieniu zaznaczył, że rolnicy wstępując do spółdzielni energetycznych będą mogli obniżyć koszty produkcji żywności zapewniając tym samym bardziej stabilne bezpieczeństwo żywnościowe oraz stosunkowo niższe ceny produktów spożywczych.
Na zakończenie Konferencji odbyła się Gala Społeczności Energetycznych, na której Prezes WIR Mieczysław Robert Łuczak otrzymał nagrodę dla lidera lokalnych społeczności energetycznych 2024 w kategorii osoba roku.
Wielkopolska Izba Rolnicza będzie kontynuowała działania mające na celu wykorzystanie potencjału rolnictwa i rolników do inwestowania w OZE i współpracy pomiędzy sobą oraz z energetyką zawodową. To przyszłość i ten proces będzie trwał. Warto tu wspomnieć, że znacząca część środków Krajowego Planu Odbudowy jest dedykowana inwestowaniu w OZE. Wykorzystanie tej szansy jest jednak uwarunkowane zorganizowaniem się zainteresowanych podmiotów.
Opracowanie:
Michał Pawliczuk
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/