9 marca 2016 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyła się Debata Rolna zorganizowana przez Pomorską Izbę Rolniczą. Uczestnikami spotkania byli pomorscy rolnicy oraz przedstawiciele licznych instytucji związanych z rolnictwem – Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz szefowie regionalnych oddziałów agencji rolnych, KRUS.
Głównym tematem dyskusji był stan rolnictwa na Pomorzu i jego bieżące problemy, a także umożliwienie dialogu pomiędzy rolnikami a organizacjami działającymi na rzecz rolnictwa.
Podczas debaty kierownictwo Oddziału Terenowego ANR w Gdańsku, Adam Sasiuk dyrektor OT oraz Adam Śliwicki, zastępca dyrektora poinformowali, że w 2015 roku OT w Gdańsku sprzedał 7.705 ha gruntów rolnych i 116 ha gruntów nierolnych. Przeprowadził 2.814 przetargów (334 na dzierżawę i 2480 na sprzedaż). Na koniec 2015 r. w dzierżawie pozostawało ponad 66 tys. ha nieruchomości Zasobu WRSP. W tym roku OT ANR w Gdańsku przygotuje do wydzierżawienia w drodze przetargów ograniczonych, skierowanych wyłącznie do rolników indywidualnych powiększających gospodarstwa rodzinne 5 tys. ha gruntów rolnych o powierzchni powyżej 1 ha. Dzierżawa nieruchomości rolnych, których powierzchnia przekracza 150% średniej wojewódzkiej – w przypadku województwa pomorskiego 28,8 ha – jest uzgadniania z Radą Społeczną działającą przy Agencji.
Od 20 listopada 2015 r. Agencja nie organizuje i nie sprzedaje nieruchomości w przetargach. Podpisywane są jedynie umowy sprzedaży (akty notarialne) w odniesieniu do przetargów już rozstrzygniętych. Po weryfikacji realizowane są także transakcje w trybie bezprzetargowym na rzecz spadkobierców, byłych właścicieli i dzierżawców, których Agencja zawiadomiła o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży do 20 listopada ubiegłego roku.
W przetargach nieograniczonych sprzedawane są nadal grunty nierolne (m.in. tereny inwestycyjne, działki budowlane i rekreacyjne) i obiekty zabytkowe. W ramach ustawowych obowiązków Agencja kontynuuje także współpracę z samorządami – nieodpłatnie przekazuje nieruchomości na cele własne oraz udziela bezzwrotnej pomocy.
Zgodnie z polityką państwa obecnie podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów rolnych jest dzierżawa. Osoby zamierzające powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne będą mogły wydzierżawić ziemię w przetargach ograniczonych licytacyjnych lub ofertowych. Okres trwania nowo zawieranych umów dzierżawy, co do zasady wynosi 10 lat.
OT ANR w Gdańsku
Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl