Pierwszego lipca rozpoczyna się sezon na polską borówkę. Obchody Dnia Polskiej Borówki - 6 lat temu - rozpoczęły proces integracji plantatorów i przetwórców owoców jagodowych.
Wszystko zaczęło się 100 lat temu w New Jersey. Po latach prac nad udomowieniem dziko rosnących jagód, pierwsze udane zbiory zaprezentowała Elizabeth White i botanik dr Frederick Coville. Określili zasady uprawy, wymagania glebowe i wyselekcjonowali najbardziej wartościowe odmiany. Zdjęcia pierwszych plonów opublikował National Geographic w 1916 roku. W ciągu 100 lat borówka podbiła serca konsumentów i rankingi najzdrowszych owoców, a Polska stała się jej wiodącym producentem. Chociaż z nazwy amerykańska – borówka jest w rzeczywistości coraz bardziej polska.
Dzień Polskiej Borówki to święto wszystkich, którzy chcą żyć zdrowo i promować walory owoców. To niezwykle cenny owoc, nie tylko ze względu na walory smakowe, ale z powodu jego właściwości prozdrowotnych. Owoce borówki są najbogatszym źródłem przeciwutleniaczy wśród owoców i warzyw. Pomagają zapobiegać chorobom nowotworowym, chorobom układu krążenia, regenerują mózg i układ nerwowy, a także sprzyjają utrzymaniu dobrego wzroku i młodego wyglądu skóry. Zawarte w borówkach antyoksydanty to nasi sprzymierzeńcy, mający istotny wpływ na powstrzymywanie procesów starzenia. Borówka jest dobra dla każdego, od najmłodszych, po profilaktykę i terapię wszystkich chorób cywilizacyjnych.
Święto łączy dietetyków, konsumentów i plantatorów. Obchody organizowane w rożnych miejscach Polski gromadzą zrzeszenia i związki branżowe, amatorów pysznych owoców oraz propagatorów zdrowego żywienia. Swoją cegiełkę do upowszechniania polskiej borówki dokłada również Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Ponieważ Polska jest w czołówce światowych producentów borówki amerykańskiej, jej plantatorzy poszukują zewnętrznych rynków zbytu na swoją produkcję. PIORiN aktywnie wspiera te starania, zwłaszcza w otwarciu rynków azjatyckich. Przedstawiciele Inspekcji przygotowują dokumentację niezbędną do umożliwienia importu polskiej borówki konsumentom w Wietnamie, Chinach, Indiach i na Tajwanie. Na dalszym etapie współpracy międzynarodowej przewidziane są wizytacje przedstawicieli tych krajów, którzy będą szczegółowo weryfikować metody uprawy, zbioru oraz przygotowania do sprzedaży owoców z polskich plantacji. Wszyscy zainteresowani liczą na to, że wysiłki włożone w te negocjacje przyniosą zadowolenie, zarówno producentom, jak i konsumentom borówki.
Korzystajmy z rozpoczynającego się sezonu i z apetytem jedzmy smaczne i zdrowe polskie borówki.
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/