Rok 2022 jest trzecim rokiem, w którym obowiązują nowe przepisy prawa Unii Europejskiej w zakresie zdrowia roślin, w tym dotyczące upoważniania podmiotów profesjonalnych do wydawania paszportów roślin.
Zgodnie z tymi przepisami, w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, paszporty roślin mogą być wydawane m.in. przez podmioty profesjonalne (np. producentów materiału roślinnego, handlowców), które zostały wpisane do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych oraz uzyskały od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa upoważnienie do wydawania takich dokumentów.
Podmiot profesjonalny, ubiegając się o wydanie upoważnienia, wskazuje rodziny, rodzaje lub gatunki materiału roślinnego, dla których będzie samodzielnie wydawał paszporty roślin, bowiem Wojewódzki Inspektor wydaje takie upoważnienie dla tych konkretnych rodzin, rodzajów, gatunków.
Jednocześnie, warunkiem uzyskania upoważnienia do wydawania paszportów roślin jest posiadanie przez podmiot profesjonalny lub inną wyznaczoną osobę przez ten podmiot – wiedzy, która umożliwia prawidłowe wykonanie ocen zdrowotności pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych dla UE oraz regulowanych agrofagów niekwarantannowych (tzw. RAN). Ponadto, podmiot profesjonalny powinien dysponować systemami i procedurami zapewniającymi tzw. identyfikowalność, tj. powinien prowadzić rejestr nabywanych i zbywanych materiałów roślinnych pomiędzy podmiotami profesjonalnymi. Informacje zawarte w rejestrze muszą umożliwić zidentyfikowanie od kogo pochodziła każda jednostka handlowa materiału roślinnego lub do kogo została sprzedana z właściwym dla niej paszportem roślin. Systemy i procedury, powinny również umożliwić zidentyfikowanie przemieszczeń tych roślin w obrębie nieruchomości podmiotu i pomiędzy nimi.
Zdecydowana większość podmiotów profesjonalnych ubiegała się o wydanie upoważnienia do wydawania paszportów roślin w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów prawa, tj. w 2020. Według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. w całej Polsce zostało upoważnionych 3 749 podmiotów profesjonalnych. Najwięcej upoważnień wydał Wojewódzki Inspektor w: Katowicach – 490, Warszawie – 485, Poznaniu – 431. Niemniej jednak, z roku na rok wzrasta liczba upoważnionych podmiotów. Na koniec 2021 r. odnotowało łącznie 4 652 upoważnione podmioty. Najwięcej upoważnionych podmiotów działa na terenie woj. mazowieckiego – 591, wielkopolskiego – 555, a także śląskiego – 544.
Na wykresach przedstawiono dane dotyczące liczby upoważnionych podmiotów w poszczególnych województwach, odpowiednio wg stanu na koniec 2020 i 2021 r.
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/