shiuz__750 x 100 px_1

DELEGACJA MAŁOPOLSKIEJ IZBY ROLNICZEJ W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM

W dniu 25 stycznia br., w drodze na Grune Woche, w województwie lubuskim zatrzymała się 16-osobowa delegacja rolników z Małopolskiej Izby Rolniczej z prezesem MIR Ryszardem Czaickim na czele oraz wiceprezesem MIR – Krystyną Janecką i Janem Markiem Lenczowskim – delegatem do KRIR.

Małopolscy rolnicy odwiedzili rodzinne gospodarstwo Państwa Eugeniusza i Joanny Niparko. Państwo Niparko gospodarują na areale 250 ha z czego 80 ha to grunty orne,  prowadzą ekologiczną produkcję roślinną oraz zwierzęcą. Na koniec wizytacji w gospodarstwie pan Eugeniusz przygotował poczęstunek z własnoręcznie przygotowanych  produktów, których jakość i smak oparte są na tradycjach poleskich. W imieniu Lubskiej oraz Małopolskiej Izby Rolniczej serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie delegacji oraz gościnę.

Następnie nasi goście odwiedzili izbę pamięci Towarzystwa Miłośników Polesia i Białkowa, gdzie przechowywane są eksponaty i narzędzia codziennego użytku, przywiezione z kresów po II Wojnie Światowej. Przewodnikiem po izbie był pan E. Niparko, który przedstawił czasy osiedlania się na Ziemi Lubuskiej przez jego przodków oraz historię pierwszych mieszkańców Białkowa. Pan Eugeniusz opowiedział o potrawach i tradycjach poleskich, które TMBiP do dziś stara się podtrzymywać oraz o imprezie organizowanej przez niego pn.: „Jak to z chlebem było…”, a także zaśpiewał fragment pieśni z tamtego regionu.

Wieczorem, podczas uroczystej kolacji, na którą przybyli prezes Lubuskiej Izby Rolniczej- Stanisław Myśliwiec, członkowie Zarządu LIR Alfred Kałużny i Czesław Hładki, delegat do KRIR – Tadeusz Swaryczewski oraz dyrektor biura LIR – Anna Słowik, lubuscy i małopolscy rolnicy wymienili się doświadczeniami w prowadzeniu gospodarstw w dwóch różnych regionach Polski. Rozmawiali m. in. o charakterystycznej specyfice obu województw biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu, zasoby ziemskie, strukturę gleb, lesistość i związaną z tym gospodarkę łowiecką, o problemach związanych z warunkami pogodowymi i klękami dotykającymi rolników, o utworzeniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz innych sprawach nurtujących dzisiejszych rolników.

A.S.
Fot. Małopolska Izba Rolnicza

 

 

 

 

 


Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/

125ml milk

DSC 0008 800x534 150x150
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolniczej; ; ; lubuskim; delegacja; małopolskiej; odwiedzili; tradycjach; lubuskiej; eugeniusz; maŁopolskiej; ; wojewÓdztwie; czesław; hładki; ; delegat; kałużny; alfr;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »