Prowadzisz własne gospodarstwo i zastanawiasz się jak w najlepszy sposób karmić bydło opasowe? Nie wiesz czym karmić posiadane przez Ciebie bydło? Chciałbyś dowiedzieć się, jakie rodzaje opasu możemy wyróżnić? Na te wszystkie pytania, odpowiedzi znajdziesz w niniejszym krótkim artykule. Zachęcamy do lektury.
Karmienie zwierząt przeznaczonych na ubój możemy zasadniczo podzielić na trzy rodzaje. Wyróżniamy zatem następujące trzy metody opasu:
- opas intensywny
- opas półintensywny
- opas ekstensywny
Rodzaj wybranego przez nas opasu zależy przede wszystkim od tego, w jak dużą ilość paszy możemy się zaopatrzyć oraz od faktu, jakiego rodzaju ma to być pasza. Poniżej opisaliśmy pokrótce każdy rodzaj wyżej wymienionego opasu.
Opas intensywny
Ten rodzaj opasu powinniśmy stosować w sytuacji, gdy zależy nam, aby zwierzę w stosunkowo krótkim czasie nabrało znacznej masy ciała. W tym przypadku powinniśmy podawać zwierzętom pasze zawierające duże ilości energii oraz pasze treściwe. Zazwyczaj w opasie intensywnym karminy zwierzęta z użyciem kiszonki z kukurydzy oraz w nieco mniejszym stopniu, bardziej w celach dietetycznych z użyciem siana. Uśredniony, dobowy przyrost masy bydła przy zastosowaniu opasu intensywnego powinien wynosić ok. 1000 g.
Zaleca się, aby podstawą paszy treściwej, przy takim rodzaju opasu były przede wszystkim ziarna zbożowe. Nie możemy zapominać o tym, aby dieta zawierała również białko. Dobrym rozwiązaniem może być tu zastosowanie śruty sojowej, lecz także coraz popularniejszej i tańszej śruty słonecznikowej. W gotowym mieszankach paszy treściwej możemy umieścić także różne dodatki np. drożdże bądź chelaty.
Aby osiągnąć uśredniony, dobowy przyrost masy ciała zwierzęcia, powinniśmy karmić go mniej więcej 3-4 kg paszy w ciągu dnia. Czas trwania takiego opasu to zazwyczaj około 15 miesięcy. Zwierzę pod jego koniec powinno osiągnąć masę około 600 kg.
Opas półintensywny
Do najpopularniejszych w naszym kraju form opasu należy właśnie opas półintensywny. Opas ten składa się z dwóch następujących po sobie etapów i stosowany jest zwłaszcza wśród gospodarzy, którzy dysponują w swoich gospodarstwach dość dużym zasobem pastwisk oraz łąk.
Podczas trwania pierwszego etapu opasu półintensywnego bydło pasie się na łąkach oraz pastwiskach i żywi się wtedy świeżą zielonką. W trakcie tego etapu zwierzęta rozwijają swój przewód pokarmowy w taki sposób, aby przygotować go na przyjmowanie dużo większej ilości paszy. Naturalnym końcem tego etapu jest zakończenie sezonu pastwiskowego. Wtedy przenosi się zwierzęta do budynków gospodarskich, gdzie następuje okres opasu intensywnego. Możemy wykorzystać wtedy tzw. kompensację wzrostu, która polega na tym, że w bardzo intensywny sposób żywimy nieco niedożywione osobniki.
Uśredniony, dobowy przyrost masy ciała zwierzęcia w przypadku zastosowania opasu półintensywnego powinien wynosić mniej więcej 1,5 kg na dzień. Opas tego rodzaju trwa zazwyczaj od około 20 do 24 miesięcy. Tusze, które dzięki niemu możemy uzyskać, są średnio otłuszczone i dość dobrze umięśnione.
Opas ekstensywny
Opas ekstensywny stanowi najtańszą formę żywienia bydła opasowego. Bazuje ona przede wszystkim na paszach gospodarskich. Z racji, że opiera się on na dwóch sezonach pastwiskowych, polecany jest takim gospodarzom, którzy dysponują dużym obszarem terenów zielonych. Po zakończeniu etapy wypasu zwierzęta przenoszone są do budynków gospodarskich, gdzie karmione są sianem, kiszonką z traw itp. Średni, dobowy przyrost masy ciała zwierząt powinien wynosić ok. 500-700 g. Zwierzęta karmione w ten sposób osiągają wagę ok. 400-500 kg.
Polecamy folie marki BÖCK
Zabezpieczenie pożywienia dla bydła opasowego ma kluczowe znaczenie. Folie do okrywania sianokiszonki marki BÖCK pełnią znaczącą rolę przy odpowiednim zabezpieczeniu i okryciu sianokiszonki dla bydła opasowego. Folia ta powstała przy użyciu najnowszych dostępnych technologii, w związku z czym gwarantuje, że otrzymana przez nas kiszonka będzie najwyższej jakości. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami, dotyczącymi tego produktu, które można znaleźć na stronie internetowej: https://agrotech-junoszyn.pl/bock-silosysteme/bock-blue-9/.