Czy zabraknie jaj na święta?

 

1

Jak Podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, w której zrzeszone są firmy odpowiadające za ok. 65% rynku jaj w Polsce w tym roku nie należy czekać do ostatniej chwili z zakupem jaj na Wielkanoc. Jaj może być mniej i mogą być droższe. Od kilkunastu tygodni popyt na jaja jest duży, nie chodzi tylko o sytuację związaną z pandemią koronawirusa i wzmożone zakupy konsumenckie, ale także o problemy hodowców kur na północy Włoch. Kraj ten jest bowiem trzecim największym producentem jaj w Europie. Kłopoty z produkcją i dystrybucją towaru w tym kraju odbijają się również na sytuacji rynkowej w Polsce, ponieważ polscy producenci w wielu miejscach zastępują włoskich. Od kilkunastu tygodni nadwyżki jaj z Unii Europejskiej trafiają do Azji. Popyt z tego regionu bije historyczne rekordy, głównie ze strony Japonii. Na rynki dalekowschodnie trafiają jednak nie jaja w skorupkach, lecz produkty przetwórstwa jaj wykorzystywane w przemyśle spożywczym i restauracjach. Powoduje to, że zakłady przetwarzające jaja w Europie walczą między sobą o surowiec, podnosząc ceny.

23

Nie da się z dnia na dzień zwiększyć produkcji jaj. Wylęgi piskląt kur niosek w ostatnich miesiącach ubiegłego roku były wyraźnie niższe niż wcześniej. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz szacuje, że na rynku może być nawet o milion kur mniej niż rok temu. Czas potrzebny do wychowania dojrzałej kury nioski to co najmniej 18-20 tygodni.

Całą sytuację w pewnej mierze łagodzi sprzedaż jaj na targowiskach miejskich przez lokalnych mniejszych producentów. Jest to niejednokrotnie ich główne źródło utrzymania w tych trudnych czasach.

Kupujmy więc jaja póki jeszcze są – smacznego!

Michał Pawliczuk

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: zabraknie; święta?; kilkunastu; trafiają; sytuację; tygodni; drobiu; producentów; krajowa; ubiegłego; miesiącach; niosek; wyraźnie; piskląt; wylęgi; produkcji; zwiększyć; dzień; ni;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »