W przeddzień debaty ministrów UE na temat przyszłego budżetu unijnego, Copa i Cogeca zaapelowały o zrezygnowanie z cięć budżetowych w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Przewodniczący Copa, Joachim Rukwied, powiedział: „Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o planie komisarza Oettingera polegającym na zwiększeniu budżetu unijnego do poziomu 1,1% lub 1,2% dochodu narodowego brutto (DNB) Unii Europejskiej”.
„Dochody rolników plasują się na poziomie 40% średnich zarobków, a ponadto muszą oni zmagać się z coraz to trudniejszymi wyzwaniami, takimi jak skrajna niestabilność rynku lub niekorzystne warunki pogodowe. Jednak to właśnie rolnicy i leśnicy dbają o trzy czwarte terytorium UE stanowiące obszary wiejskie, na których nie istnieje żaden inny rodzaj zatrudnienia. Rolnictwo i leśnictwo to również jedyne sektory zdolne do rozwiązywania problemów związanych ze zmianami klimatycznymi”, stwierdził Rukwied.
„Co więcej konsumenci także odnieśli ogromne korzyści dzięki wprowadzeniu WPR - ich wydatki na artykuły spożywcze spadły z poziomu 30% ich dochodów w 1960 r. do poziomu 15%. Należy utrzymać ten pozytywny wpływ”, dodał Rukwied.
Przewodniczący Cogeca, Thomas Magnusson, podkreślił, że oczekuje się, iż światowe zapotrzebowanie na pożywienie wzrośnie o 60% do roku 2050. Rolnicy i ich spółdzielnie będą zmuszeni produkować większe ilości zasobów, w sposób bardziej wydajny. W kontekście wielu zalet rolnictwa i WPR - żywności w przystępnych cenach, środowiska, wzrostu, tworzenia miejsc pracy - wzywamy ministrów do zapewnienia w przyszłej WPR odpowiedniego poziomu wydatków, tj. nie niższego niż obecny. Koniec końców, rolnicy nie powinni płacić ceny za Brexit”.
- Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl