W marcu 2014 r. Copa-Cogeca zwróciła się do Komisarza Tonio Borga w sprawie ostatnich wydarzeń dotyczących ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce i na Litwie oraz ograniczeń w handlu wprowadzonych przez Federację Rosyjską . Copa-Cogeca zwróciła uwagę, że wirus na Litwie prawdopodobnie pochodzi z Gruzji i dotarł do terytorium UE z sąsiednich krajów spoza UE, w których choroba nie była obecna. Obecnie tylko cztery przypadki ASF u dzików zostały wykryte w UE w porównaniu do ponad 350 zgłoszonych do ognisk przez OIE w Rosji od 2007 roku. Niemniej jednak producenci z UE cierpią obecnie z powodu konsekwencji nieskutecznych kontroli i zwalczania technik przyjętych przez sąsiednie kraje spoza UE w celu zwalczania tej choroby.
Dalsze rozprzestrzenianie się choroby w UE miałoby istotny wpływ zarówno na rynek wewnętrzny jak i handel zagraniczny produktów z wieprzowiny. Dlatego Copa-Cogeca jest za wzmocnieniem współpracy i przydzielaniedalej zasobów oraz wsparcia technicznego i finansowego dla krajów sąsiadujących w celu skutecznego zwalczenia choroby w tych krajach .
Ponadto, ważne jest, aby zapewnić, że producenci z UE, którzy wykonują kontrole i działania prewencyjne w regionach dotkniętych, są odpowiednio rekompensowane , aby radzić sobie z wszelkimi konsekwencjami gospodarczymi na poziomie gospodarstwa. Copa-Cogeca jest zdania, że sektor wieprzowiny w Unii Europejskiej jest już w trudnej sytuacji ze względu na dużą zmienność rynku pasz oraz wprowadzenia nowych wymogów w zakresie dobrostanu zwierząt.
Należałoby również zintensyfikować negocjacji z Rosją poprzez kontakty na wysokim szczeblu .
- Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl