Copa-Cogeca uważa, że skutki ograniczenia produkcji biopaliw do 5% upraw roślin oleistych, zaproponowanego przez prezydencję, byłyby następujące:
- ograniczenie o 1/3 powierzchni upraw roślin oleistych w UE ze względu na brak rynków zbytu, co byłoby niekorzystne dla systemu zrównoważonej produkcji rolnej, zwłaszcza dla płodozmianu, bioróżnorodności, zapylania i wychwytywania azotanów;
- światowe zapotrzebowanie na białka roślinne rośnie, a ze względu na asynchroniczne wydawanie zezwoleń na GMO może dojść do zakłóceń w zaopatrzeniu. Dlatego też w interesie UE leży ograniczenie zależności od importów białek roślinnych. Co więcej, wzrost cen pasz może doprowadzić do delokalizacji niektórych rodzajów produkcji zwierzęcej;
- zastąpienie produkcji dodatkowych makuchów, związanej z zapotrzebowaniem na biodiesel, przez uprawy białkowe nie jest rozwiązaniem realistycznym, ze względu na nieodpowiednie warunki agroekonomiczne niepozwalające na prowadzenie tego rodzaju upraw w większości UE oraz brak zezwoleń na uprawy GMO, np. soi, w UE;
- produkcja biopaliw z roślin uprawnych w UE umożliwia złagodzenie skutków zmian pośredniego użytkowania gruntów w krajach trzecich związanych z uprawą soi.
Co więcej, pułapy w wysokości 5% dla produkcji biopaliw z roślin oleistych nie zapobiegną importom z krajów, gdzie występują szkodliwe zmiany użytkowania gruntów oraz emisje gazów cieplarnianych, zaszkodziłyby jednak produkcji europejskiej.
Zastosowanie biopaliw tradycyjnych, wytwarzanych z roślin oleistych, zbóż i buraków cukrowych stymuluje rozwój tych upraw, przez co powstają dodatkowe produkty uboczne, które można wykorzystać do produkcji biopaliw zaawansowanych. Copa-Cogeca życzy sobie, aby ten rodzaj produkcji był wspierany poprzez utworzenie oddzielnego celu wykraczającego poza 10%.
Jeśli chodzi o rozszerzenie wielokrotnego liczenia, aby osiągnąć cel 20% zużycia energii ze źródeł odnawialnych w UE, Copa-Cogeca chciałaby przypomnieć, że system ten wprowadza konsumentów w błąd odnośnie rzeczywistego poziomu zastosowania energii ze źródeł odnawialnych. Co więcej, nie zachęca on do promocji biopaliw zaawansowanych.
Dlatego też Copa-Cogeca odrzuca dwie opcje zgłoszone przez prezydencję i zwraca się z prośbą do Rady UE o poruszenie kwestii zmian użytkowania gruntów w kontekście globalnym.
Copa-Cogeca apeluje, aby UE zachęcała kraje trzecie do wdrożenia skutecznych przepisów w zakresie środowiska, aby zapobiec fenomenowi zmiany użytkowania gruntów, w ramach porozumień dwustronnych, jak o tym mowa w punkcie 44 rezolucji Parlamentu Europejskiego z 15 marca 2012 w sprawie planu działania prowadzącego do przejścia na konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną do 2050 r. (P7_TA(2012)0086). Co więcej, nieuwzględnienie biopaliw i biopłynów pochodzących z krajów gdzie występują zmiany użytkowania gruntów leśnych i torfowisk w minimalnym celu 10% może stanowić czynnik odstraszający i skuteczniej zapobiegać znacznej części pośrednich emisji gazów cieplarnianych niż niepewne czynniki iLUC czy pułapy produkcji biopaliw z roślin uprawnych, które zaszkodziłyby produkcji europejskiej.
Produkcja biopaliw z roślin uprawnych w UE odgrywa ważną rolę nie tylko w stabilizacji rynku roślin białkowych, lecz również zbóż i cukru, które podlegają coraz większym wahaniom oraz pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału gruntów rolnych, zwłaszcza w UE-12.
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl