Dużo mówi się o tym, jak przyjazną środowisku technologią jest fotowoltaika. I rzeczywiście – produkcja zielonej energii, z wykorzystaniem odnawialnego źródła to działanie korzystne dla natury. Moduły fotowoltaiczne wysokiej jakości mogą pracować zachowując ok. 90% sprawności przez nawet 25-30 lat. Trzeba jednak pamiętać, że panele słoneczne nie są wieczne.
W końcu prędzej czy później pojawi się konieczność pozbycia się paneli PV. Z uwagi na to, że są to produkty, które powstały z różnorodnych materiałów, od krzemu, aż po metale i tworzywa sztuczne, są uznawane za tzw. elektrośmieci wielkogabarytowe. Ich utylizacja może być bardzo trudna i kosztowna.
Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA) w raporcie pt. End-of-Life Management: Solar Photovoltaic Panels szacuje, że masa surowców wtórnych z fotowoltaiki, głównie szkła, jaka powstanie do 2050 roku, szacowana jest na 78 mln ton. Jeśli te surowce uległyby pełnemu recyklingowi, dałoby to rynek wart ponad 15 mld dolarów.
Aby zmierzyć się w przyszłości z problemem dużej ilości zużytych paneli fotowoltaicznych Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie utworzyła konsorcjum ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech, której celem jest opracowanie innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. W skład zespołu wchodzą naukowcy z Polski, Czech i Słowacji. Umowa zawarta w ramach projektu zakłada opracowania technologii blisko stuprocentowego recyklingu zużytych paneli. Akademia Górniczo-Hutnicza przeprowadzi badania laboratoryjne oraz opracuje metodę przetwarzania paneli. Badania przemysłowe odbywać się będą w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Natomiast prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej nastąpi w zakładzie 2loop Tech w podtoruńskich Czaplach.
Miejmy nadzieję, że metoda recyklingu paneli PV opracowana przez konsorcjum okaże się niedroga.
Źródło: Farmer.pl, Brewa.