Choroba transportowa świń

fotolia 7328238 subscription xlDynamiczny import prosiąt do Polski spowodował pojawienie się w kraju problemów zdrowotnych świń, które do tej pory występowały sporadycznie.

Jednym z nich jest choroba Glässera określana jako „choroba transportowa”. Zazwyczaj ujawnia się w przypadku loszek i knurków zarodowych. Wynikiem choroby jest uogólnione zakażenie błon surowiczych, stawów i opon mózgowych. Czynnikiem odpowiedzialnym za wystąpienie choroby są bakterie Haemophilus parasuis, które występują powszechnie w górnych drogach oddechowych u świń zdrowych.

Objawy najczęściej stwierdza się u warchlaków. Są to: kaszel, duszność, charłaczenie, kulawizny, zaburzenia nerwowe. Diagnostyka choroby obejmuje ocenę objawów klinicznych, zmian sekcyjnych i badań laboratoryjnych. Zwierzętom chorym należy podawać antybiotyki w postaci iniekcji. Do leczenia objawów wynikających ze strony ośrodkowego układu nerwowego, zalecana jest terapia z zastosowaniem leków przeciwzapalnych.

Źródło: Rolniczy Magazyn Elektroniczny


Źródło
"Wieści Rolnicze"
http://www.wiescirolnicze.pl

125ml milk

fotolia 7328238 subscription xl
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ch;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »