Choroba Niebieskiego Języka, wywoływana przez wirusa przenoszonego przez ukąszenia komarów z rodzaju Culicoides, nie odpuszcza. Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce wykryto 22 listopada 2024 roku w powiecie wołowskim (Dolnośląskie). Zidentyfikowano wirus serotypu 3 (BTV-3) wśród bydła mięsnego, które nie wykazywało objawów choroby. Kolejne przypadki pojawiły się w województwach: dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, opolskim oraz wielkopolskim Aktualnie mamy potwierdzonych 7 ognisk choroby. Dwa ostatnie ogniska wykryto 20 grudnia w powiecie lwóweckim na Dolnym Śląsku, gdzie wirus pojawił się w stadzie bydła mlecznego.
Wszystkie obszary zagrożone są szczegółowo określone w załączniku do rozporządzenia oraz na stronie internetowej z mapą obszarów zagrożonych
W Wielkopolsce obszary zagrożone obejmują następujące powiaty, miasta i gminy: gnieźnieński, gostyński, grodziski, jarociński, kaliski, miasto Kalisz, kępiński, kościański, krotoszyński, leszczyński, miasto Leszno, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, poznański, miasto Poznań, rawicki, słupecki, szamotulski, średzki, śremski, wolsztyński, wrzesiński, w powiecie chodzieskim gminę Budzyń, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim– gminę Czarnków, Drawsko, Lubasz, Połajewo oraz gminę Wieleń.
Kolejne ogniska choroby spowodowały zmuszenie władz do podjęcia zdecydowanych kroków. W dniu 20 grudnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem tej choroby (Dz. U. z 2024 r. poz. 1906). Rozporządzenie zawiera wytyczne mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce. Podstawowe zasady dotyczą przewozu zwierząt. Przemieszczanie bydła, owiec i kóz poza obszary występowania choroby lub zagrożenia jej wystąpienia jest zakazane. Przemieszczenie zwierząt może być dozwolone tylko za zgodą powiatowego lekarza weterynarii, jeśli spełnione zostaną określone warunki, które obejmują m.in. brak potwierdzenia choroby w gospodarstwie w ciągu 30 dni przed przemieszczeniem, negatywne wyniki badań laboratoryjnych, zgłoszenie do Powiatowego lekarza weterynarii zamiaru transportu zwierząt minimum 48 godzin wcześniej. Badania muszą być przeprowadzane w uprawnionych laboratoriach.
Należy również podkreślić, że do zakażenia wirusem dochodzi przez ukąszenie zakażonych komarów. Ważne jest jednak podkreślenie, że produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko czy mięso, nie stanowią zagrożenia dla ludzi ani innych zwierząt. Pomimo że, sytuacja przejściowa jest dynamiczna, to hodowcy powinni pozostawać w stałym kontakcie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii, aby na bieżąco śledzić zmiany w ograniczeniach i wymogach.
Lekarze weterynarii apelują do hodowców o ścisłe przestrzeganie przepisów, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Każde naruszenie regulacji może skutkować poważnymi konsekwencjami epidemiologicznymi i prawnymi. Hodowcy, których zwierzęta znajdują się w obszarze zagrożonym, powinni pilnie monitorować sytuację i współpracować z odpowiednimi służbami.
Chociaż sytuacja jest trudna, szybka reakcja i skoordynowane działania mogą zminimalizować skutki rozprzestrzeniania się choroby.
Z uwagi na rozprzestrzeniania się wirusa, niektóre kraje wprowadziły zakaz importu bydła z Polski. Wśród nich znajdują się Chiny, Ukraina, Rosja, Białoruś, Kirgistan, Kazachstan.
Opracowanie:
Joanna Żytlińska
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/