Polska, jako jedno z dziesięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej, została zaproszona do udziału w tym projekcie, który prowadzony jest przez stowarzyszenie Friedensbrot, pod patronatem federalnego ministra wyżywienia, rolnictwa i ochrony konsumentów Niemiec. Zaproszenie do uczestnictwa w projekcie przekazane zostało polskiemu ministrowi rolnictwa 25 lutego 2013 r., przez ówczesną minister rolnictwa Niemiec Ilse Aigner, przy okazji Rady AGRIFISH.
Projekt Chleb Pokoju związany jest z tegorocznymi obchodami 25-lecia upadku Muru Berlińskiego. W ramach obchodów tej rocznicy, twórcy i uczestnicy projektu „Friedensbrot” pragną pokazać relacje pomiędzy zapewnieniem pokoju a wkładem zrównoważonego rolnictwa na rzecz dobrobytu, pomyślności i szczęścia społeczeństw. Kraje uczestniczące w projekcie „Friedensbrot” miały za zadanie, w symbolicznym i ważnym ze względów historycznych miejscu, do połowy września 2013 r. wysiać ziarno, które zostało przekazane przez stowarzyszenie. W Polsce zostało ono zasiane na terenie Zespołu Szkół w Suchowoli.
Ze zbiorów uzyskanych w poszczególnych krajach około 50 kg zostanie przekazane z powrotem do Berlina. To „jubileuszowe zboże” zostanie zmielone razem ze zbożem zebranym w Berlinie, a następnie zostanie z niego upieczony, przy udziale przedstawicieli krajów partycypujących w projekcie, „europejski chleb pokoju”. Zaplanowanym na 30 września i 1 października 2014 r. uroczystościom będzie towarzyszyć konferencja naukowa „Rolnictwo i pokój – niepodzielna rzeczywistość w Europie”, w której uczestniczyć będzie Minister Marek Sawicki. Minister wygłosi powitalne przemówienie w imieniu wszystkich krajów uczestniczących w projekcie.
Dr Schenk podziękował ministrowi Sawickiemu za dotychczasową współpracę z Ambasadą RP w Berlinie przy realizacji projektu. Poinformował, że zamiarem organizatorów jest utrzymanie sieci kontaktów między państwami uczestniczącymi w projekcie oraz jego kontynuację poprzez organizowanie w przyszłości międzynarodowych konferencji poświęconych tematyce rolnictwa i rozwoju wsi przez poszczególne państwa. Dr. Schenk zwrócił się z prośbą do ministra Sawickiego o poparcie inicjatywy zorganizowania pierwszej z serii takich konferencji w Polsce w roku 2015.
Minister zadeklarował chęć kontynuowania projektu Chleb Pokoju, a także gotowość zorganizowania w Polsce konferencji. Minister poinformował również, że w naszym kraju istnieje wiele inicjatyw dotyczących chleba, które można również zaprezentować w trakcie takiego wydarzenia. Podkreślił tez znaczenie dostępu do bezpiecznej żywności dla utrzymania pokoju na świecie.
- W tym kontekście wspólną troską powinno być wykorzystanie w pełni potencjału produkcyjnego europejskiego rolnictwa - podkreślił minister Sawicki.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/