Chciał wyłudzić miliony

4.795.770 zł chciał wyłudzić od rolników z całej Polski 29-letni Jakub S. z województwa podkarpackiego. Oszust podszywał się pod Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rozsyłał do rolników pisma i blankiety przelewu na kwotę 246 zł. Wpłacenie pieniędzy było rzekomo warunkiem otrzymania dopłat bezpośrednich.

„Jeśli chcesz żyć lepiej...” - tak anonimowy autor rozpoczynał agitację na formularzu z logotypem podobnym do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nadawca reklamował pismo jako „zaproszenie”, które jest „najkrótszą drogą do otrzymania dotacji bezpośredniej”.

Dalej wskazywał, że korzystając z tej propozycji, rolnik zapewni sobie „spokój, relaks i beztroski sen”. I dołączał blankiet przekazu pocztowego z sumą na 246 zł, z tytułem przelewu: „opłata za wniosek”. Anonimowy autor nie precyzował jednak, na czym ma polegać skorzystanie z jego propozycji.

Używał sformułowania bardzo nieprecyzyjnego, mogącego wskazywać np., że trzeba zapłacić za samo dostarczenie wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich, a przecież taki wniosek rolnik otrzymuje bez żadnych opłat.

Pisma od oszusta trafiły także do rolników z Wielkopolski, Podkarpacia i Małopolski. Rolnicy zaalarmowali powiatowe biura ARiMR. - To pismo było takie jakieś podejrzane, podobnie jak to logo na nim. Zadzwoniłam do biura agencji w Jarocinie i dowiedziałam się, że ARiMR nie ma z tym nic wspólnego - usłyszeliśmy w biurze Gospodarstwa Rolnego Raszewy (powiat jarociński).

- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oświadcza, że nie ma z tym pismem nic wspólnego i prosi o niekorzystanie z takich ofert i niewpłacanie żadnych pieniędzy - mówi Karol Banaszak, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Jarocinie.

Zaznacza, że agencja nie pobiera żadnej opłaty za przekazywanie formularzy wniosków o dopłaty bezpośrednie.

29-letni oszust został zatrzymany w Bydgoszczy. Mieszkańca województwa kujawsko-pomorskiego przewieziono do Rzeszowa. Podkarpaccy policjanci otrzymali informacje o fałszywych listach od jednego z kierowników podkarpackiego oddziału ARiMR.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów. Jakub S. jest podejrzany o usiłowanie doprowadzenia 19.495 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Mężczyzna chciał wyłudzić 4.795.770 zł. Organa ścigania ustaliły, że trzech rolników miało na wskazane konto wpłacić pieniądze. „W toku śledztwa ustalono, że podejrzany, realizując swój przestępczy zamiar, wykorzystywał rachunek bankowy o numerze 94 102 1462 0000 7102 0252 9824, na który miały wpływać wpłaty od rolników, do których podejrzany wysłał wprowadzające w błąd informacje, wskazujące, że działa w imieniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i przyjmuje wpłaty warunkujące otrzymanie przez rolników wniosków o dofinansowanie” - czytamy w komunikacje prasowym prokurator Renaty Krut-Wojnarskiej z Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów.

Elżbieta Rzepczyk

125ml milk


Dzięki uprzejmości Bezpłatnego Miesięcznika "Wieści Rolnicze"
Logo Miesięcznika - Wieści Rolnicze
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolników; modernizacji; dopłat; pieniędzy; agencja; rolnictwa; miliony; jednego; kierowników; ari;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »