Oficjalne obchody inauguracji roku szkolnego 2021/2022 szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się dziś w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Studzieńcu. To szkoła z ponad 70-letnią tradycją. Do dziś jej mury opuściło ponad 3,5 tysiąca absolwentów.
Rolnictwu potrzebni są fachowcy
Podczas dzisiejszej uroczystości minister Grzegorz Puda podkreślił, że rolnictwu potrzebni są fachowcy. Resort rolnictwa stawia na edukację nierozerwalnie związaną z praktyką zawodową, przygotowującą młodzież do aktywnego życia zawodowego, ale też do życia społecznego i politycznego.
– Szkoła rolnicza XXI wieku powinna odpowiadać potrzebom nie tylko regionu, kraju, ale także Europy i świata – podkreślił minister Puda.
U progu nowego roku szkolnego minister Grzegorz Puda, życzył uczniom, aby swoje szkoły polubili i cenili.
– Zachęcam do zgłębiania wiedzy, rozwijania nowych umiejętności, które z pewnością przyczynią się do pożądanych przez Was wyników na egzaminach, a w przyszłości pomogą z odwagą wkroczyć w dorosłe życie, nauczą wytrwałości w pracy, odpowiedzialności za sprawy kraju i staną się inspiracją do poszukiwania swojego miejsca w życiu – powiedział minister Puda.
Spotkanie przedstawicieli 59 szkół rolniczych prowadzonych przez MRiRW
W inauguracji brali udział dyrektorzy 59 zespołów szkół centrów kształcenia rolniczego z całej Polski. Były też delegacje i poczty sztandarowe ze szkół i placówek prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
U progu nowego roku szkolnego minister życzył nauczycielom, rodzicom i pracownikom oświaty pomyślności w życiu osobistym oraz zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy.
Nowoczesna szkoła z ponad 70-letnią tradycją
Dziś szkoła im. Wincentego Witosa w Studzieńcu kształci młodzież w wielu zwodach rolniczych. W ostatnich latach w kierunku: technik rolnik, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik weterynarii, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz kucharz. Historia szkoły sięga września 1948 r., kiedy to w miejscu dawnych PGR-ów powołano pierwszą w ówczesnym powiecie sierpeckim szkołę rolniczą. Szkoła ewoluowała przez lata, kształciła młodzież nie tylko na kierunkach rolniczych, ale też ekonomicznych i hotelarskich. W 2008 r. po powrocie pod skrzydła ministerstwa wzbogaciła swoją ofertę o kierunki rolnicze, proponując młodzieży szeroki wachlarz zawodów pozwalających im działać w szybko rozwijającej się gospodarce polskiej i korzystać z możliwości, jakie daje Unia Europejska.
Zdjęcia (4)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/