Ładowarka kołowa Torion 1511 to rozwiązanie zaproponowane przez CLAAS dla gospodarstw i przedsiębiorstw, które potrzebują wsparcia w przenoszeniu dużej ilości materiału.
„Seria średnia dowodzi wysokiej elastyczności, nadaje się do prac na pryźmie jak i przeładunku dużej ilości materiału” – komentuje zalety Emil Kaźmierczak, ekspert z firmy CLAAS Polska. Potwierdzenie jego słów można znaleźć na Fermie Drobiu Woźniak w Kleczewie, która zajmuje się produkcją jaj konsumpcyjnych. „Dodatkowo zajmujemy się także skupem zboża. To właśnie tutaj od ponad roku wykorzystujemy ładowarkę CLAAS 1511 do ładowania zbóż i kukurydzy. Ładowarka służy nam niemal codziennie w pracy na fermie” – mówi Mateusz Spławski, kierownik zakładu w Kleczewie.
Łatwość załadunku i szybkość działania
Efektywne podgarnianie i podnoszenie ciężarów, szybkie i precyzyjne ładowanie, to główne zalety TORION 1511. Warto także wspomnień, że w każdym przypadku hydraulika robocza przenosi maksymalną moc. Dodatkowo modele TORION są wyposażone w system Load Sensing oraz zawory proporcjonalnie niezależne od obciążenia. „Obsługiwane elektrohydraulicznie sterowanie jedną dźwignią zapewnia łatwą obsługę. Układ załadunkowy można precyzyjnie wysterować, a wszystkie funkcje hydrauliki służące do jego obsługi mogą być wykonywane jednocześnie” – zaznacza zalety ładowarki Emil Kaźmierczak.
Wyjątkowa pozycja silnika daleko z tyłu maszyny powoduje przesunięcie punktu ciężkości do tyłu. W ten sposób silnik pełni jednocześnie funkcję przeciwwagi. W efekcie otrzymuje się wysokie obciążenie destabilizujące bez konieczności zapewnienia dodatkowego balastu. Przydaje się to zwłaszcza przy ciężkim załadunku wysokich naczep. „Na naszej fermie korzystamy z dodatkowej opcji, jaką jest łyżka z funkcją wysokiego wysypu. Pozwala nam to bezkolizyjnie ładować nawet najwyższe naczepy” – komentuje Mateusz Spławski z Fermy Drobiu Woźniak.
Tam, gdzie załadunek wymaga powtarzających się czynności, opcjonalny system SMART LOADING oferuje znaczny wzrost komfortu i wyraźnie odciąża operatora. Funkcje systemu obejmują programowanie wysokości podnoszenia i opuszczania oraz automatyczny kąt narzędzia.
FD Woźniak to przykład przedsiębiorstwa, gdzie CLAAS TORION 1511 idealnie sprawdza się w pracach załadunkowych. Ładowarka ta też sprawnie poradzi sobie na pryzmie. Jest to uniwersalna maszyna, jednak nie traci swych walorów z uwagi na uniwersalność.
Sprawny zwinny i oszczędny model 1511
„Z ładowarki Torion korzystamy niemal codziennie” – mówi Spławski – „Bardzo doceniamy jej szybkość działania, zwinność, łatwość obsługi oraz niskie spalanie” - dodaje. Średnia seria TORION jest wyposażona w solidne, 6-/4-cylindrowe silniki DPS, które również spełniają wymogi normy spalin Stage V. „W średniej serii maszyn TORION inteligentny napęd jezdny VARIPOWER ułatwia pracę” – wskazuje Emil Kaźmierczak. Bezstopniowy, hydrostatyczny napęd jezdny przy każdej prędkości umożliwia dokładną i precyzyjną pracę oraz optymalne dozowanie siły spychania. Z kolei system zarządzania silnikiem i przekładnią dba o efektywność spalania i komfort jazdy bez konieczności przełączania od 0 do 40 km/h. Możliwe jest ciągłe przyspieszanie bez przerywania ciągu mocy. Prędkość i siła spychania są stale automatycznie dopasowywane względem siebie.
Należy także zwrócić uwagę na oszczędność energii i paliwa dzięki systemowi DYNAMIC COOLING. Wentylator nie zawsze musi pracować na 100%. Podczas jazdy po drogach lub przy częściowym obciążeniu często wystarcza ograniczona liczba obrotów. Dzięki czujnikom temperatury rozpoznaje wymagania wszystkich agregatów chłodzących i elektronicznie dopasowuje liczbę obrotów wentylatora (100–1050 obr./min).
CLAAS Torion 1511 jest maszyną uniwersalną, która w bardzo szerokim wachlarzu działań jest w stanie pomóc gospodarstwom i firmom w ich codziennych działaniach.
***********
O firmie CLAAS
Założone w 1913 r. przedsiębiorstwo rodzinne CLAAS (www.claas.com) to jeden z wiodących na świecie producentów maszyn rolniczych. Firma z siedzibą w Harsewinkel w Niemczech, w Nadrenii Północnej-Westfalii, jest europejskim liderem na rynku kombajnów zbożowych. CLAAS zajmuje wiodącą pozycję na świecie także w dużym segmencie samobieżnych sieczkarni polowych. Na czołowej pozycji w dziedzinie agrotechniki CLAAS plasuje się również dzięki swoim ciągnikom, prasom rolniczym oraz maszynom do zbioru zielonek. Paleta produktów obejmuje ponadto najnowocześniejsze technologie informatyczne wykorzystywane w rolnictwie. Firma CLAAS zatrudnia ponad 11 tysięcy pracowników na całym świecie, a w 2018 r. osiągnęła obroty rzędu 3,8 miliarda euro.