Brexit - temat od dawna męczący wielu Polaków. Problem dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale też wszystkich obywateli podróżujących ze swoimi pupilami. Od 1 stycznia 2021 roku okres przejściowy dobiegnie końca, co oznacza, że granice Unii Europejskiej zostaną przeniesione, a Wielka Brytania będzie traktowana jako państwo trzecie (spoza UE). Zmian będzie dużo, a w związku z tym, że w dalszym ciągu trwają negocjacje pomiędzy Unią Europejską, a Wielką Brytanią, nie wszystkie rozwiązania i zasady są już znane. Wiceminister Ryszard Bartosik podkreślił, że polska administracja od dłuższego czasu prowadzi działania informacyjne na temat brexitu. W działania informacyjne włącza się również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz jednostki nadzorowane tj. Główny Inspektorat Weterynarii, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
„(…) Przygotowaliśmy m.in. broszurę informacyjną ze wskazówkami dla przedsiębiorców, która będzie do pobrania na stronie internetowej ministerstwa oraz zamieszczona w Biuletynie informacyjnym resortu(…)” dodał sekretarz stanu Ryszard Bartosik.
Ze strony Głównego Inspektoratu Weterynarii głos zabrał Bogdan Konopka, który poinformował, że zmiany wprowadzane na granicach UE nie nastąpią od razu, ale będą wprowadzane stopniowo oraz - co niezwykle istotne- będą obowiązywały świadectwa weterynaryjne. Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczególną czujność w sprawie przewożenia zwierząt towarzyszących, ponieważ zasady ulegną zmianie i może to nawet powodować konieczność planowania przewiezienia swojego pupila przez granicę z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Więcej informacji związanych z BREXIT odnajdą Państwo na stronach:
https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/brexit---wazne-informacje
Broszura informacyjna MRiRW: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/brexit--co-po-1-stycznia-2021
Źródło
Główny Inspektorat Weterynarii
https://www.wetgiw.gov.pl/