Na terenie lotniska Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie odbył się pokaz biologicznej ochrony kukurydzy przeciwko omacnicy prosowiance (technologia introdukcji kruszynka) za pomocą ultralekkiego statku powietrznego, jakim jest wiatrakowiec typu ZEN-1. Na imprezie obecni byli rolnicy, przedstawiciele Kombinat 2000 oraz Uniwersytetu Rolniczego w Lublinie, na czele z prof. dr hab. Małgorzatą Bzowską z Wydział Inżynierii i Produkcji Katedry Maszynoznawstwa Rolniczego, którzy mogli zapoznać się z technologią wykonywania takiego zabiegu na żywo. Pokaz prowadzony był przez firmę RAPS Andrzeja Wilczańskiego ze Sztumu.
Omacnica prosowianka to szkodnik, który rozwija się bardzo szybko w naszym klimacie przy sukcesywnie wzrastającej ilości uprawy kukurydzy. Dodatkowo nie ma istotnego, naturalnego wroga, który mógłby regulować jej populację.
Omacnica prosowianka powoduje:
- osłabienie roślin przez uszkodzenia wiązek przewodzących (wyłamywanie roślin),
- obniża jakoś nasion, niemniej groźna szkodliwość wtórna,
- porażenie chorobami grzybowymi i tworzenie mykotoksyn.
Szkodnik ten może być zwalczany między innymi poprzez introdukcję kruszynka - pasożyta jaj omacnicy. Może ona być dokonywana przy zastosowaniu wiatrakowców. Wiatrakowiec w celach rolniczych wyposażony jest w dwa dozowniki do aplikacji kruszynka (każdy o poj. 2,5 l) umieszczone na końcach podczepionych belek. Aplikacja wykonywana jest na wysokości 5 - 7 m nad roślinami przy prędkości przelotowej do 100 km/h. W czasie jednego lotu trwającego około 40 - 60 minut, kruszynek aplikowany jest na obszarze prawie 80 ha.
Zalety technologii:
- duża wydajność,
- zmniejsza populacje omacnicy o 70-80 %,
- nie ma mechanicznych uszkodzeń roślin,
- koszt zabiegu porównywalny z zabiegami tradycyjnymi,
- wpisuje się w praktyki integrowanej ochrony roślin.
W praktyce rolnik zgłasza do firmy potrzebę zabiegu, a jej przedstawiciele przybywają na miejsce i dokonują oceny plantacji oraz nanoszą współrzędne GPS, zgodnie z którymi nastąpi aplikacja. Zabieg wykonywany jest dwukrotnie. Pewną niedogodnością jest konieczność wcześniejszego składania zamówień na jaja kruszynka (do końca roku poprzedzającego rok zastosowania) - okres produkcji jaj jest bowiem długi. Koszt usługi wynosi 180 zł za dwukrotny zabieg wraz z preparatem biologicznym w odstępie 8-10 dni.
Wiatrakowiec może być wykorzystywany również do stosowania środków ochrony roślin w rzepaku, ale wymaga to jeszcze przygotowania odpowiednich przepisów i stosowania odpowiednio przygotowanych preparatów, gdyż udźwig maszyny wynosi ok. 150 kg.
Firma RAPS Pana Andrzeja Wilczańskiego wykonuje zabiegi aplikacji kruszynka za pomocą wiatrakowca wersji AFRO produkowanego przez firmę AVIATON Artur Trendak. Produkcja kruszynka i serwis biologiczny (to jest określenie momentu aplikacji zgodnie z momentem nalotu omacnicy) wykonuje firma BIOCONT Polska Sp. z o.o. i BIOCONT LABORATORY z Brna.
Na podstawie informacji przekazanych przez pana Dariusza Zawidzkiego
Paweł Dopierała
Biuro WIR w Lesznie
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/