Na koncie Ministerstwa Rolnictwa na portalu Twitter Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa opublikowała apel do informatyków i programistów o stworzenie aplikacji umożliwiającej społeczeństwu rejestrowanie kontaktów z dzikami. Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że zostało partnerem największego w Europie hackathonu. Hackathon to tzw. maraton projektowania, kierowany do osób z branży informatycznej, którzy stoją przed wyzwaniem rozwiązania określonego problemu.
Podobna informacja pojawiła się w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii, który bierze udział w tym wydarzeniu
Anna Gembicka zaznaczyła, że ”Dziki nie są złe, tylko musimy je mieć pod kontrolą. By ją mieć, potrzebujemy waszej pomocy. Potrzebujemy aplikacji, strony lub platformy, by każdy obywatel mógł zgłosić, gdy zobaczy martwego lub żywego dzika, tak by zbierane przez nas informacje były pełniejsze, a nasze służby mogły odpowiednio reagować. W czasie epidemii koronawirusa bywa, że o tym zapominamy, ale epidemie w świecie zwierząt również istnieją. ASF, czyli afrykański pomór świń, to choroba, która zagraża trzodzie chlewnej, ale również dzikom. Jest nieuleczalna.”
Zgodnie z tym planowane jest zaprojektowanie aplikacji w której użytkownik będzie mógł zaznaczyć swoją lokalizację, napisać jaką liczbę zwierząt które spotkał oraz przesłać zdjęcie. Według GIW: „informacje ze zgłoszeń będą analizowane i prezentowane w ogólnodostępnym serwisie internetowym, wraz z ich wizualizacją w postaci map i infografik. Narzędzie pozwoli stworzyć smart rozwiązanie do zliczania dzików oraz identyfikacji miejsc ich najczęstszego bytowania.” Aplikacja ta ma być bezpłatna.
Tymczasem podobna aplikacja już funkcjonuje, ale dotyczy zgłaszania padłych dzików. „Tygodnik Poradnik Rolniczy” przygotował aplikację na smartfony „Zgłoś Dzika”. „Jest to prosta i intuicyjna aplikacja, która służy do zgłaszania służbom weterynaryjnym szczątków padłych dzików. Informacje te mają ułatwić służbom walkę z wirusem ASF” - wskazano na stronie TPR. To narzędzie internetowe ma za zadanie szybkie przekazywanie informacji do służb weterynaryjnych o padłych dzikach z precyzyjnym podaniem miejsca znalezienia truchła.
Poprzez aplikację „Zgłoś dzika” mamy możliwość wskazania na podstawie mapy dokładnego miejsca znalezienia dzika. Następnie należy wybrać odpowiedni powiatowy inspektorat weterynarii i zrobić zdjęcie w celu potwierdzenia zgłoszenia. Mamy możliwość również wysłania krótkiej informacji na temat znalezionego dzika.
Zdaniem TPR: „dzięki temu Inspekcja Weterynaryjna może szybko uprzątnąć truchło i jednocześnie wykonać badania pod kątem wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń). Według najnowszych badań, jak najszybsze usunięcie ze środowiska padłych dzików pozwali na ochronę polskich gospodarstw hodujących świnie przed tą chorobą. Pozwoli to także na ochronę populacji dzików przed tym śmiertelnym dla nich wirusem.” Aplikacja „Zgłoś dzika” jest darmowa i można ją pobrać poprzez sklep Google Play.
Podobne rozwiązania w celu uniknięcia ASF w Danii wprowadziło Ministerstwo Środowiska i Żywności, które stworzyło aplikację pozwalającą na poinformowanie władz o obecności dzików na terytorium tego kraju. Aplikacja posiada również funkcję związaną z raportowaniem danych. Zdaniem duńskiego ministerstwa poprawi to sytuację dotycząca liczby dzików i miejsc ich bytowania, a także umożliwi wskazanie w terenie obecności martwych dzików.
Barbara Idczak
Z autorem można skontaktować się poprzez adres email: b.idczak@wir.org.pl