W sobotę, 27 listopada w Kołaczkowie (gm. Września) odbył się finał konkursu "Aktywne Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce". Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski w Poznaniu.
Komisja konkursowa oceniała dotychczasową działalność kół gospodyń wiejskich, ich aktywność, współpracę z innymi instytucjami, stowarzyszeniami, samorządem, a także udział w warsztatach, szkoleniach itp. Gospodynie musiały również upiec ciasto, na którym trzeba było umieścić logo Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Do finału zakwalifikowało się 30 KGW z całej Wielkopolski, które otrzymały najwięcej punktów. Z tego grona wybrano 11 nominowanych i 10 laureatów, którzy otrzymali nagrody finansowe w wysokości 2500 zł. Nagrody wręczyli wicemarszałek Krzysztof Grabowski i wójt Teresa Waszak.
Nominowane Koła:
- Nowa Wieś Ujska,
- Brodnica,
- Porwite,
- Szczepidło,
- Chojęcin,
- Brodziszewo,
- Dziarskie Babki,
- Dębówek Stary,
- Rośle,
- Kołaczkowianki,
Laureaci konkursu:
- Rusko,
- Kurnatowice,
- Rzuchowo,
- Marianki, Stowarzyszenie Tokary,
- Grabowo Królewskie,
- Rudzica,
- Imielno,
- Włościanki,
- Cicha Góra.
W konkursie mogły wziąć udział Koła Gospodyń Wiejskich
- zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich, o których mowa w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 165 z późn. zm.),
- niezarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich, a działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. z 2019 r. poz. 491),
- działające na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261).
Konkurs ma na celu promocję dziedzictwa kulturowego regionu, w tym folkloru oraz dziedzictwa kulinarnego. Ma wzmocnić poczucie tożsamości regionalnej wśród mieszkańców województwa wielkopolskiego oraz wyróżnić i wspierać działania Kół Gospodyń Wiejskich. Istotnym elementem konkursu jest także identyfikacja, gromadzenie i upowszechnianie dobrych praktyk mających wpływ na rozwój obszarów wiejskich, jak również budowanie rozpoznawalności Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska oraz podnoszenie świadomości na temat żywności regionalnej wśród mieszkańców województwa wielkopolskiego.
Opracowanie: Kaja Walkowska