29 października br. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się Wielkopolskie Forum Doradztwa Rolniczego. Wydarzenie objął swoim patronatem Jarosław Maciejewski II Wicewojewoda Wielkopolski.
Głównym tematem Forum były "Aktualne wyzwania dla doradztwa rolniczego w Wielkopolsce". Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać wystąpień przedstawicieli organizacji okołorolniczych, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Poznaniu. Po słowach wstępu Wicewojewody Wielkopolskiego Jarosława Maciejewskiego, głos zabrał Mieczysław Łuczak Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, który w swoim wystąpieniu powiedział m.in.:
„My jesteśmy orędownikiem, aby doradztwo rolnicze wróciło do samorządu. Nie chcę mówić o samorządzie terytorialnym, czy też o samorządzie zawodowym, którego mam przyjemność z koleżankami i kolegami reprezentować. Dużo się mówi o polityce rolnej, która to powinna być bardziej ukierunkowana na regiony, inne mamy rolnictwo w Wielkopolsce, inne mamy rolnictwo na Podkarpaciu, a jeszcze inne jest na Podlasiu… Doradztwo rolnicze powinno być ukierunkowane na regiony, a nikt tego nie będzie prowadził lepiej, jak samorząd terytorialny ze wspomożeniem samorządu zawodowego”.
O doradztwie rolniczym ukierunkowanym na konkretne obszary rozmawiali przedstawiciele instytucji rolniczych. Wśród tematów poruszone zostały m.in. priorytety rolnictwa i obszarów wiejskich w strategii województwa, organizacja i aktualne zadania ośrodków doradztwa rolniczego, rewitalizacja terenów wiejskich, innowacje w rolnictwie okiem agronoma oraz sztuczna inteligencja w rolnictwie. Tematyką prelekcji były m.in. "Priorytety rolnictwa i obszarów wiejskich w strategii województwa wielkopolskiego" które przedstawił - Grzegorz Potrzebowski, Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, "Organizację i aktualne zadania Państwowego Doradztwa Rolniczego w województwie" przedstawiła Justyna Winiarska, Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, natomiast Mariusz Tatka, Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Poznaniu omówił "Działalność na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich prowadzoną przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie". Prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska, Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przedstawiła "Innowacje w rolnictwie okiem agronoma".
Wśród prelegentów znaleźli się również dr inż. Monika Przeor, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Maria Wróblewska - Dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Oddział Regionalny w Poznaniu, Daniel Kalemba - Dyrektor Oddziału Terenowego w Poznaniu i Piotr Łykowski - Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego w Poznaniu. W spotkaniu udział wziął Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Jolanta Nawrocka, Członek Zarządu KRIR.
Doradztwo rolnicze w Polsce posiada ugruntowaną pozycję wśród rolników i innych mieszkańców wsi. Stara się jak najszybciej dostosować do nowych wyzwań, odgrywając ważną rolę w rozwoju wsi i rolnictwa. Publiczne instytucje doradztwa rolniczego podejmują działania w celu przygotowania doradców do funkcjonowania na rynku usług doradczych, a także przygotowania samej instytucji do efektywnej realizacji nowych zadań i nowych wyzwań. Regularne doskonalenie wiedzy i umiejętności doradców jest niezwykle ważnym elementem we wdrażaniu i upowszechnianiu innowacji rolniczych, środowiskowych, organizacyjnych i ekonomicznych.
Wymiana informacji, spostrzeżeń oraz wolnych głosów była niezwykle owocna.
Opracowanie: K. Szudra-Borowczak, Mirosława Żurek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/