Filmy o korzyściach wynikających z funkcjonowania biogazowni rolniczych oraz programy poświęcone mikrobiogazowni rolniczej oraz gospodarce obiegu zamkniętego to tematy kampanii zrealizowanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w latach 2021 – 2022. Łączny zasięg kampanii w mediach ogólnopolskich wyniósł 17 mln widzów.
Biogazownia rolnicza – korzyści dla okolicznych mieszkańców
Rozwój intensywnej produkcji zwierzęcej przyczynia się do zwiększenia emisji odorów, które mogą być uciążliwe dla lokalnej społeczności. Powstające odory niekorzystnie wpływają również na dobrostan utrzymywanych zwierząt, a także zdrowie osób pracujących w budynkach inwentarskich. Racjonalne zagospodarowanie odchodów zwierzęcych poprzez wykorzystanie ich do produkcji energii elektrycznej i ciepła w biogazowni rolniczej, pozwala ograniczyć lub zneutralizować negatywny wpływ odorów na życie ludzi i zwierząt.
Biogazownia rolnicza może przynosić okolicznym mieszkańcom również wiele innych korzyści. Najważniejszą z nich jest możliwość wykorzystywania pewnego i taniego ciepła powstającego w biogazowni do ogrzewania budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, kościoły, hale widowiskowo-sportowe czy ośrodki zdrowia.
Możliwość wykorzystania ciepła z biogazowni przyciąga również do gmin kolejnych przedsiębiorców. To z kolei skutkuje powstawaniem nowych miejsc pracy, a także generuje spore dochody do budżetu gminy w postaci podatków. Dzięki nim gmina może finansować inwestycje potrzebne i przyjazne mieszkańcom.
Mikrobiogazownia rolnicza – sposób na samowystarczalność energetyczną
Notowany w ostatnim czasie wzrost cen energii znacząco wpływa na coraz większe koszty produkcji rolniczej. By je obniżyć, rolnicy sięgają po innowacyjne rozwiązania. Dla hodowców bydła i trzody chlewnej doskonałym rozwiązaniem mogą być mikrobiogazownie rolnicze, czyli niewielkie instalacje o mocy elektrycznej do 50 kW, które z odchodów zwierzęcych wytwarzają energię elektryczną i ciepło.
Biogazownia rolnicza w gospodarce obiegu zamkniętego
Biogazownie rolnicze to instalacje, które idealnie wpisują się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego. Racjonalne wykorzystanie odchodów zwierzęcych może zapewnić gospodarstwu rolnemu energię elektryczną, ciepło, a także cenny nawóz w postaci masy pofermentacyjnej. KOWR zrealizował film przedstawiający gospodarkę obiegu zamkniętego, której elementem jest biogazownia rolnicza.
Kampania ogólnopolska
Wszystkie wyprodukowane materiały można zobaczyć na stronie internetowej KOWR pod adresem: https://www.kowr.gov.pl/odnawialne-zrodla-energii/dzialania-informacyjno-promocyjne/filmy-edukacyjne-promujace-biogazownie-rolnicze.
Więcej informacji na temat działań wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich prowadzonych przez Departament Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa można znaleźć na stronie internetowej KOWR: https://www.kowr.gov.pl/odnawialne-zrodla-energii/dzialania-informacyjno-promocyjne.