W dniach 13-25 września br. odbył się w Polsce audyt przedstawicieli Komisji Europejskiej (KE), który miał na celu ocenę aktualnej sytuacji w sektorze produkcji i obrotu ziemniakami, w szczególności w zakresie kontroli występowania bakterii Clavibacter sepedonicus (sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka) oraz ocenę realizacji nowych przepisów rozporządzenia wykonawczego KE 2022/1194, regulującego m.in. przemieszczanie ziemniaków z Polski do innych państw UE.
Audyt rozpoczął się od spotkań w trybie zdalnym, w których udział wzięli przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) oraz wytypowanych Wojewódzkich Inspektoratów w Gdańsku, Bydgoszczy i Poznaniu, a także Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tych dniach przedstawiona została struktura upraw ziemniaków w Polsce oraz krajowe regulacje, określające wymogi odnośnie wytwarzania i obrotu ziemniakami. Audytorzy zapoznali się również szczegółowo z zasadami prowadzenia przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) nadzoru nad występowaniem i zwalczaniem bakterii Clavibacter sepedonicus oraz przemieszczaniem do innych państw członkowskich UE ziemniaków, pochodzących z Polski. Zapoznano się także z działalnością Centralnego Laboratorium GIORiN, w którym prowadzone są m.in. badania ziemniaków pod kątem występowania bakterii.
W kolejnych dniach program audytu obejmował wizyty w gospodarstwach uprawiających ziemniaki oraz punktach dystrybucji, na terenie trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Audytorzy mieli możliwość przyjrzenia się procedurze kontroli i pobierania prób ziemniaków przez pracowników Inspekcji. Ponadto w firmie zajmującej się konfekcjonowaniem oraz dystrybucją ziemniaków prześledzili sposób przygotowania ziemniaków do obrotu, począwszy od ich skupu i magazynowania, poprzez sortowanie, mycie i pakowanie w opakowania jednostkowe, aż do dystrybucji do sklepów. W wizytowanym ośrodku hodowli ziemniaka audytorzy zobaczyli jak w praktyce wygląda proces rozmnożenia materiałów przedbazowych i bazowych ziemniaka (począwszy od „in vitro”, poprzez mikrobulwy i minibulwy, aż po superelity i elity).
W ostatnim dniu audytorzy wstępnie podsumowali ustalenia poczynione w trakcie spotkań i wizyt. Na uwagę zasługuje fakt, że według oceny audytorów przepisy dotyczące zwalczanie bakterii Clavibacter sepepdonicus, w tym przemieszczania ziemniaków do innych państw członkowskich UE, są właściwie wdrażane przez polski urząd kompetentny w tym zakresie tj. Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/