ASF − edukacja i zwalczanie

O metodach zwalczania afrykańskiego pomoru świń mówił wczoraj podsekretarz stanu Rafał Romanowski podczas konferencji zorganizowanej w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie.

Fot. Prelegenci konferencji ASF - edukacja i zwalczanie

Fot. Prelegenci konferencji ASF - edukacja i zwalczanie

W wydarzeniu uczestniczyli także: dyrektor Instytutu Weterynarii w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk, Główny Łowczy Polskiego Związku Łowieckiego Bartłomiej Popczyk oraz Mieczysław Mosakowski dyrektor ds. zarządzania kryzysowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dyrektor ZSCKR Wiesława Gąsiorowska, jako gospodarz spotkania, powitała wszystkich przybyłych i oddała głos wiceministrowi Rafałowi Romanowskiemu, który otworzył dyskusję.

Eksperci poruszyli problem zabezpieczania stad hodowlanych przed wirusem ASF, zagadnienia związane ze zwalczaniem choroby oraz zaprezentowali metody mogące ograniczyć rozprzestrzenianie się tej, groźnej dla trzody chlewnej, choroby.

Wiceminister Rafał Romanowski mówiąc o strategii zwalczania afrykańskiego pomoru świń przywołał unijne i krajowe regulacje prawne, które są podstawą do zwalczania ASF. Przypomniał, że przestrzeganie zasad bioasekuracji daje szansę na ochronę stada przed wirusem i ogranicza jego rozprzestrzenianie się. Ponadto pozwala rolnikom, których hodowle ucierpiały w wyniku choroby, o ubieganie się o odszkodowanie.

− Program bioasekuracji przewiduje uzyskanie odszkodowania za ubite lub zabite świnie przebywające w gospodarstwie oraz możliwość uzyskania rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w tym gospodarstwie do końca okresu obowiązywania Programu w przypadku złożenia oświadczenia o niespełnieniu wymagań w zakresie bioasekuracji, czyli dobrowolnej rezygnacji z utrzymywania świń przez okres obowiązywania Programu − podkreślił Rafał Romanowski.

− Obecnie zakończono działania związane ze składanymi oświadczeniami o niespełnieniu wymagań bioasekruacji i będą wykonywane kontrole spełniania wymagań określonych w Programie − dodał wiceminister.

Podsekretarz stanu w MRiRW przypomniał także o obowiązku, obejmującym teren całego kraju, zgłaszania organom Inspekcji Weterynaryjnej faktu znalezienia zwłok dzików do pobierania od nich próbek do badań.

Na temat ograniczania populacji dzika w kontekście skutecznych metod walki z chorobą mówił Główny Łowczy PZŁ Bartłomiej Popczyk. O sytuacji epizootycznej, programie bioasekuracji i zwalczaniu ASF informował Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. Natomiast o występowaniu wirusa oraz metodach zabezpieczania stad hodowlanych mówił prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor PIWet.

Wydarzenie zorganizowano przy ogromnym udziale uczniów szkoły. Korzystając z już zdobytych umiejętności zawodowych, młodzież własnoręcznie przygotowała między innymi poczęstunek dla uczestników.

Po zakończonej dyskusji na temat ASF, wiceminister spotkał się z gronem pedagogicznym ZSKR w Gołotczyźnie, aby porozmawiać o bieżącej pracy w tej placówce.

   

Galeria zdjęć:

 

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

ASF edukacja i zwalczanie 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: główny; świń; rafał; wymagań; niemczuk; ; bioasekuracji; weterynarii; mówił; dyrektor; zwalczania; edukacja; ; krzysztof; ; Łowczy; rolnictwa; rozwoju; programie; ob;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »