
ARiMR - "Lider systemów otwartych w sektorze publicznym" w kategorii "Innowacje 2013"

Zatępca Prezesa ARiMR Krzysztof Zalewski (z prawej) odebrał nagrodę, obok Werner Knoblich Prezes RedHat na Europę

Krzysztof Zalewski, przedstawił uczestnikom konferencji dokonania Agencji

O innowacyjnych rozwiązanich informatycznych rozmawiali specjaliści w tej dziedzinie (od lewej)Wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan, Z-ca Prezesa ARiMR Krzysztof Zalewski, Prezes Rady Nadzorczej Asseco Poland Jacek Duch, Google Polska Public Policy and Government Manager Marcin Serafin, Prezes Linux Polska Dariusz Świąder. Zdjęcia udostępnione przez firmę Linux Polska Sp. z o.o.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymała prestiżową - w świecie informatyków - nagrodę "Lider systemów otwartych w sektorze publicznym" w kategorii "Innowacje 2013" przyznawaną przez Ogólnoświatową Konferencję Open Source Day, która odbyła się w połowie maja 2014 roku w Warszawie.
Konferencja "Open Source Day" to jedno z największych wydarzeń w Europie poświęconych idei stosowania i udostępniania szeroko pojętych otwartych technologii informatycznych. Ma ona już dziewięcioletnią historię, jest bowiem organizowana w Warszawie od 2005 roku i stale zyskuje na znaczeniu. W tym roku główną nagrodę Konferencji, odebrał wiceprezes ARiMR Krzysztof Zalewski, któremu towarzyszył Dariusz Bogdan - Wiceminister Gospodarki.
ARiMR już trzeci rok z rzędu została wyróżniana za działania związane z inwestycjami w otwarte technologie informatyczne. Tym samym znaleźliśmy się w zaszczytnym - bardzo wąskim gronie - obejmującym jedynie kilkanaście instytucji państwowych w naszym kraju - mogących pochwalić się tym wyróżnieniem. Przyznawane Agencji kolejne laury i nagrody świadczą o tym, że jest ona najnowocześniejszą instytucją w Polsce jeśli chodzi o używane w nich systemy informatyczne. W tym roku doceniono to, że Agencja potrafi doskonale wykorzystać nowości w świecie informatyki. Chodzi o sięgnięcie po najnowocześniejsze systemy monitorowania własnej sieci informatycznej, na których wdrożenie nie zdecydowały się inne instytucje, bo systemy te są bardzo skomplikowane. Ich stosowanie przynosi jednak ogromne oszczędności finansowe, które w wypadku ARiMR wynoszą 7 mln. zł rocznie. Największe korzyści wynikają z tego, że w wypadku tych programów płaci się o wiele mniej za utrzymanie ich sprawności, a ponadto nie trzeba płacić za ich uaktualnianie. Gdy instytucja czy firma nie korzysta z takiego "otwartego" oprogramowania, a stosuje komercyjne produkty, to wtedy musi ponosić regularne koszty ich aktualizacji.
Używanie rozwiązań tzw. Open Source pozwala Agencji znaczenie skuteczniej i efektywniej gospodarować środkami publicznymi, ponieważ można korzystać z ofert wielu dostawców i nie ma problemów z organizowaniem nieograniczonych przetargów oraz ryzyka natrafienia na zmowę przetargową. Bezpośrednie efekty tych wysiłków widać w ARiMR, gdy się spojrzy na rezultaty największych informatycznych postępowań przetargowych przez nią przeprowadzonych w ostatnich latach. Koronnym przykładem jest wynik przetargu na utrzymanie i rozwój Systemu Informatycznego Agencji (SIA) czy też wielu postępowań na zakup infrastruktury bazującej na otwartych standardach, w wyniku którego Agencja zaoszczędziła kilkaset milionów złotych w stosunku do kosztów ponoszonych we wcześniejszych latach.
Agencja, będąc instytucją publiczną, musi zwracać szczególną uwagę na otwartość i transparentność swoich zamówień, przestrzeganie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, a stosowanie rozwiązań tzw. Open Source znacznie jej w tym pomaga, przynosi oszczędności a nawet nagrody.
DKS
Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/