28 września br. Andrzej Zarajczyk, Przewodniczący Rady Nadzorczej URSUS S.A., został uhonorowany Medalem Akademii Leona Koźmińskiego za zasługi dla rozwoju uczelni oraz wkład w rozwój kształcenia menedżerskiego w Polsce.
Medal został wręczony przez prof. dr hab. Andrzeja K. Koźmińskiego, prezydenta Akademii Leona Koźmińskiego podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2015/2016. Prof. Koźmiński podkreślił wieloletnią, owocną współpracę uczelni z Andrzejem Zarajczykiem oraz kierowaną przez niego spółką POL-MOT Holding, zaznaczając, że jego sukcesy biznesowe, w szczególności odbudowa i rewitalizacja marki Ursus stanowią sztandarowy przykład sprawnego i efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem oraz olbrzymiej determinacji w dążeniu do osiągania celów biznesowych, co powinno stanowić przykład dla studentów uczelni.
Andrzej Zarajczyk, komentując przyznanie Medalu powiedział: - Medal Akademii to dla mnie duże wyróżnienie. Odbieram to jako wyraz uznania oraz wsparcia dla prowadzonej przez nas polityki odbudowy URSUS-a i stworzenia z niego narodowego championa. Ursus dziś to rosnący gracz na rynku, posiadający rozpoznawalną markę, szeroką ofertę produktową oraz ogromny potencjał do rozwoju na rynku krajowym i zagranicznym, czego przykładem jest ekspansja spółki w Afryce – powiedział Zarajczyk.
Medale Akademii są przyznawane od 2003 r. osobom spoza uczelni, które są z nią szczególnie związane, tj. wspierają ją swoim doświadczeniem i wiedzą w zakresie strategii, programów kształcenia i rozwoju, dostosowywania programów nauczania do potrzeb praktyki, a także nawiązywania międzynarodowych kontaktów naukowych i dydaktycznych.
Andrzej Zarajczyk jest członkiem Rady Powierniczej Akademii Leona Koźmińskiego. Oprócz tego jest Prezesem Zarządu oraz Dyrektorem Generalnym POL-MOT Holding S.A. oraz przewodniczącym Rady Nadzorczej URSUS S.A. Dodatkowo przewodniczy Polsko-Bałkańskiej Izbie Handlowej.
Informacje o spółce:
URSUS S.A. to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych z marką o ponad 120-letniej tradycji mechanizacji polskiego rolnictwa. Spółka oferuje szeroką gamę pojazdów, maszyn i urządzeń wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa w kraju i na świecie. Produkty URSUS odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom wszystkich pokoleń rolników, łącząc tradycję polskiej motoryzacji z nowoczesnością i światową jakością. URSUS to najstarsza marka narodowa o światowej renomie i potencjale dalszego rozwoju.
Spółka posiada obecnie trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i największy w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie ok. 700 osób. URSUS produkuje rocznie ok. 1,2 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie.
Grupa należy do kluczowych inwestorów regionu lubelskiego, gdzie rozwija swoje zaplecze produkcyjne i laboratorium badawczo-rozwojowe. URSUS R&D współpracuje z inżynierami z Politechniki Lubelskiej oraz z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie przy opracowywaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych. Zarząd chce wykorzystać ponad 120-letnią tradycję marki oraz potencjał polskich inżynierów i konstruktorów do stworzenia w Lublinie nowoczesnego centrum badawczo-produkcyjnego. Produkty URSUS docierają do tysięcy klientów w kraju i na świecie, w tym do Czech, Belgii, Holandii czy Pakistanu. Z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa, tj. ok. 700 tys. to ciągniki marki URSUS.
W ostatnich latach URSUS należy również do czołówki polskich eksporterów do Afryki. W 2013 r. - w ramach umowy pomiędzy rządem polskim a etiopskim - Grupa zawarła umowę ze spółką METEC (Etiopia) na dostawę ciągników, wyposażenie centrów serwisowych, dostawę części zamiennych do ciągników oraz szkolenia. 26 sierpnia 2015 r. URSUS podpisał kolejny kontrakt na dostawę ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej z firmą Ethiopian Sugar Corporation (ESC). Umowa na łączną kwotę 30,7 mln USD zawiera opcję powiększenia wartości zamówienia o 25% do końca września 2015 roku. Zlecenie będzie realizowane w IV kwartale 2015 r. i I kwartale 2016 r. Umowa z ESC to już drugi afrykański kontrakt dla URSUSA, efekt wygranego przetargu, w którym oferta techniczna i finansowa URSUSA uzyskała najwyższą ocenę.