Główny Lekarz Weterynarii oficjalnie potwierdził dodatni wynik badania w kierunku ASF u dzika znalezionego nieopodal granicy z województwem wielkopolskim (tj. 12,5 km od granic gminy Przemęt, powiatu wolsztyńskiego). Zarażony dzik pochodził z wypadku komunikacyjnego. Jak podaje GIW, uzyskanie dodatnich wyników badania w województwie lubuskim świadczy o odosobnionym przypadku wystąpienia tej choroby u dzików, bez możliwości powiązania epidemiologicznego i geograficznego z dotychczas notowanymi przypadkami ASF na terytorium Polski. Odległość miejsca stwierdzenia ASF w woj. lubuskim od miejsc występowania tej choroby w populacji dzików oraz ognisk u świń wynosi ponad 300 km.
To pierwszy chory dzik na zachodzie Polski. Rozprzestrzenienie się wirusa do tej części kraju stwarza coraz bardziej realne zagrożenie zawleczenia wirusa do Wielkopolski, co dla hodowców trzody chlewnej oznacza niewyobrażalne straty finansowe.
Po otrzymaniu informacji z laboratorium w Puławach o wyniku dodatnim w kierunku ASF u potrąconego dzika, zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego u wojewody lubuskiego, który ma przyjąć strategię działania w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF. Tego samego dnia tj. 15 listopada br. Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu zwołał pilną naradę powiatowych lekarzy weterynarii.
Komisja Europejska wkrótce wyznaczy strefy z ograniczeniami, które dotkną prawdopodobnie 3 województwa: lubuskie, wielkopolskie oraz dolnośląskie.
Obecnie najważniejsze jest, aby rolnicy stosowali zasady bioasekuracji i zabezpieczali swoje gospodarstwa oraz hodowle trzody chlewnej, a także uczulali na to swoich sąsiadów, którzy lekceważą przepisy. O obowiązkach jakie ciążą na producentach trzody chlewnej przypominamy w ulotce. [ Pobierz ]
Wielkopolska Izba Rolnicza od kilku lat podejmuje szereg inicjatyw mających na celu rozkrzewienie wiedzy wśród rolników nt. konsekwencji rozprzestrzeniania się wirusa ASF oraz nt. bioasekuracji gospodarstw. Wśród nich są organizacje licznych spotkań, konferencji, wydarzeń plenerowych, w których uczestniczą m.in. rolnicy, myśliwi oraz służby weterynaryjne. Poza tym WIR powołała zespół ds. problemów na rynku trzody chlewnej, w którego skład wchodzą przedstawiciele rolników, przedstawiciele branży mięsnej oraz samorządu województwa wielkopolskiego. Z uwagi na zaistniałą sytuację najbliższe posiedzenie Zespołu odbędzie się 20 listopada br. w Poznaniu. Na zaproszenie Prezesa WIR Piotra Walkowskiego w spotkaniu ma też uczestniczyć: Leszek Grala Prezes DIR, Ryszard Kierzek Prezes KPIR, a także Stanisław Myśliwiec Prezes LIR. Zebranie ma na celu opracowanie wspólnych działań w zakresie zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF.
Problematyka pojawienia się ASF na zachodzie kraju będzie szeroko poruszana podczas organizowanego 20 listopada br. IV Forum Rolników i Agrobiznesu - Top Agrar. Swój udział w niej zapowiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka.
Opracowanie: Kornel Pabiszczak
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).
Ostatnie Aktualności Rolnicze z tej kategorii:
- ...Pieniądze na rozwój usług rolniczych - termin naboru wniosków wydłużony do 15 lutego br. »
- ...Ruszyły konsultacje projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej »
- ...Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szacowania szkód i funkcjonowania KŁ »
Zobacz również:
- Dramatyczna sytuacja na rynku trzody chlewnej | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- LIKWIDACJA ZAGROŻEŃ I ZWALCZANIE ASF – APEL DO ROLNIKÓW | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- Rolniczy „okrągły stół” rozpoczął obrady | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- Stanowisko Zarządu KRIR w sprawie afrykańskiego pomoru świń | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- II Narodowy Dzień Świni | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.