Rok 2012 jest jubileuszowym rokiem Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego. Towarzystwo obchodzi 75-lecie założenia. W ramach obchodów planowana jest m.in. uroczysta sesja w Warszawie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie połączona z wystawą oraz wydaniem pamiątkowej kroniki. Spotkanie odbędzie się 31 sierpnia w Auli Kryształowej.
Polskie Towarzystwo Gleboznawcze powstało w 1937 roku. Towarzystwo jest członkiem Międzynarodowej Unii Towarzystw Gleboznawczych (IUSS) oraz Europejskiej Konfederacji Towarzystw Gleboznawczych i współpracuje z Europejską Unią Nauk o Ziemi (EGU), Komitetem Gleboznawstwa i Chemii Rolnej PAN, Polskim Towarzystwem Substancji Humusowych, Polskim Towarzystwem Geologicznym, Polskim Towarzystwem Leśnym i Polskim Towarzystwem Botanicznym.
Celem PTG jest propagowanie osiągnięć naukowych z zakresu badań środowiska glebowego oraz stymulowanie rozwoju gleboznawstwa, chemii rolnej i mikrobiologii rolniczej, a także przyczynianie się do ochrony i racjonalnego gospodarowania gruntami.
W powstanie i rozwój towarzystwa ogromny wkład wniosły osoby związane z SGGW. Byli to między innymi profesorowie: Sławomir Mikułowski-Pomorski, Arkadiusz Musierowicz, Marian Górski. Cała działalność PTG na przestrzeni 75 lat w wielu aspektach była nierozerwalnie związana z działalnością Wydziału Rolniczego SGGW. Dotyczy to zarówno kształcenia studentów jak i twórczości naukowej pracowników wydziału. W minionych latach (a także i obecnie) większość pracowników Katedry Nauk o Środowisku Glebowym była czynnymi członkami PTG i sprawowała wiele odpowiedzialnych funkcji.
Członkami honorowymi Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego są: E.H. Blum (Austria), Hans-Peter Blume (Niemcy), Donald Gabriels (Belgia), Karl-Hendrich Hartke (Niemcy), Krystyna Konecka-Betley (Polska), Teofil Mazur (Polska), Donald Sparks (Stany Zjednoczone), Viktor Targulian (Rosja).
Inne informacje o PTG są na stronie: www.ptg.sggw.pl
PROGRAM SPOTKANIA
Źródło
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
http://www.sggw.pl