25% środków z alokacji na rozwój obszarów wiejskich przesunięte na płatności bezpośrednie

rolnictwo.jpgW związku z pismem Zarządu KRIR z dnia 11 grudnia 2013 r., przy którym przekazano uchwałę Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 4 grudnia 2013 r. w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego propozycji samorządu rolniczego odnośnie finansowania Programu rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 – 16 stycznia br. resort rolnictwa poinformował, że na płatności bezpośrednie przesunięto 25% środków z alokacji na rozwój obszarów wiejskich. Powyższa kwestia była uzgodniona z Ministrem Finansów. Zgodnie z przepisami unijnymi informacja o takim przesunięcia musiała być przekazana do Komisji Europejskiej do dnia 31 grudnia 2013 r.
 
 
 
Jednocześnie MRiRW informuje, że zgodnie z postanowieniami umowy partnerstwa, przyjętej przez Radę Ministrów w dniu 8 stycznia 2014 r., szacuje się, że w ramach polityki spójności może zostać przeznaczonych 5,2 mld euro na działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, w szczególności na:
  • rozwój przedsiębiorczości i lepsze wykorzystanie kapitału ludzkiego, w tym reorientację zawodową rolników;
  • rewitalizację społeczną i infrastrukturalną
  • infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i przeciwpowodziową.


W trakcie XI Posiedzenia KRIR, które miało miejsce 4 grudnia 2013 r. Członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych przyjęli stanowisko, że możliwe przesunięcia przez Rząd 25% środków z II do I filaru WPR powinno być uwarunkowane  maksymalnym dofinansowaniem z budżetu państwa, w takiej wysokości, aby łącznie środki na II filar nie były mniejsze niż  14,5 mld euro oraz, aby  4,5 mld euro wydzielonych środków z Polityki Spójności, pokryło działania finansowane w latach 2007-2013 z PROW. 

Redaktor: Katarzyna Kuznowicz   

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

rolnictwo
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: grudnia; płatności; obszarów; środków; bezpośrednie; wiejskich; rozwoju; polityki; rolniczych; stycznia; rozwój; krajowej; przesunięcia; zgodnie; środków; obszar;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »