15 lat Programu Stypendiów Pomostowych

W Warszawie, 5 grudnia br., odbyła się inauguracja XVI edycji Programu Stypendiów Pomostowych oraz podsumowanie dotychczasowych edycji. W uroczystej gali uczestniczył Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który reprezentował Witold Strobel, dyrektor generalny.

W ciągu wszystkich edycji Programu zakończonych i tej rozpoczętej ponad 21,7 tys. studentów otrzymało stypendia na I rok i na dalsze lata studiów, w tym 15,5 tys. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Blisko 8,3 tys. stypendystów I roku to maturzyści pochodzący z rodzin byłych pracowników PPGR. Od początku trwania Programu jego Fundatorzy przeznaczyli na stypendia pomostowe ponad 103 mln zł.  W roku akademickim 2017/2018 stypendia otrzyma ponad 1100 studentów i doktorantów, pochodzących z małych miejscowości, z niezamożnych rodzin, którzy rozpoczęli studia dzienne.

 

Program Stypendiów Pomostowych istnieje od 2002 roku. Powstał on w odpowiedzi na istotny problem społeczny, jakim była wyraźna dysproporcja w dostępie do studiów między młodzieżą mieszkającą na wsi i w miastach. Administratorem Programu jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości z Łodzi, która w imieniu Partnerów i organizacji współpracujących, zarządza programem. Program jest realizowany przy wsparciu organizacyjnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, następcy prawnego Agencji Nieruchomości Rolnych, która w pierwszych trzech latach sfinansowała stypendia 2 tys. studentów, natomiast od 2005 roku ze względów ustawowych nie finansuje już stypendiów, a udziela wsparcia organizacyjnego w fazie pozyskiwania kandydatów do Programu, przyjmuje od nich wnioski a następnie przesyła je do Fundacji w Łodzi.

 

Program ułatwia młodym ludziom podjęcie studiów wyższych poprzez ufundowanie stypendiów na pierwszy rok, a najlepszym studentom oferuje wsparcie podczas dalszej edukacji akademickiej. Tegoroczni maturzyści otrzymają wsparcie finansowe w formie stypendium w wysokości 5000 zł. Stypendium wypłacane jest w 10 miesięcznych ratach po 500 zł (od października do lipca).

 

O stypendia mogli ubiegać się maturzyści, którzy zostali przyjęci na I rok dziennych studiów w uczelniach publicznych, osiągnęli bardzo dobre wyniki z egzaminu maturalnego, pochodzą z niezamożnych rodzin, mieszkają na wsi lub w miastach do 20 tys. mieszkańców a ponadto spełniają jeden z poniższych warunków: pochodzą z rodziny byłego pracownika Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarki Rolnej, są finalistami olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej, pochodzą z rodziny wielodzietnej albo są wychowankami rodziny zastępczej lub państwowego domu dziecka, mają rekomendację lokalnej NGO.

 

15 edycji Programu Stypendiów Pomostowych było doskonałą okazją do podziękowania, tym którzy aktywnie w nim uczestniczą. Stąd fundatorzy, partnerzy programu, instytucje współpracujące  i organizacje wspierające otrzymały pamiątkowe statuetki. W gronie wyróżnionych znalazł się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

 

 

 

 


Źródło
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
http://www.kowr.gov.pl

125ml milk

img 6985 miniatura 1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: programu; pomostowych; wsparcia; stypendia; ; stypendiów; pochodzą; ośrodek; rodziny; studiów; którzy; ; edycji; maturzyści; programu; ; wsparcie; która; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »