100-lecie Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie

LZD 100lat 0149 620x500o
W Leśnym Zakładzie Doświadczalnym SGGW w Rogowie odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia powstania LZD Rogów. Zakład jest nierozerwalnie związana z historią Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jest zapleczem do pracy doświadczalnej i dydaktycznej już od czasu utworzonych w ramach Królewsko –Polskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Wydziałów Rolniczego i Leśnego.

Obecnie Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie składa się z pięciu jednostek organizacyjnych o różnym charakterze, jednak ściśle ze sobą współpracujących:

  • Arboretum
  • Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
  • Nadleśnictwo z gospodarstwem szkółkarskim
  • Ośrodek Hodowli Zwierzyny
  • Gospodarstwo Rolnicze w Puczniewie

Na terenie lasów SGGW w Rogowie funkcjonują terenowe pracownie naukowe katedr SGGW realizujące ich programy badawcze i dydaktyczne. Na podstawie materiałów badawczych zebranych w obiektach LZD w Rogowie wykonano kilkadziesiąt rozpraw doktorskich i habilitacyjnych oraz kilkaset (ponad 900) prac dyplomowych. Wiele informacji uzyskanych w trakcie realizacji badań zamieszczono w podręcznikach akademickich oraz w bardzo licznych publikacjach, a także w opracowaniach o charakterze wytycznych, przyspieszając wdrożenie do praktyki wielu cennych rozwiązań w poszczególnych dziedzinach gospodarki leśnej naszego kraju.

Uroczystość z okazji 100-lecia Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie rozpoczął jego dyrektor mgr inż. Janusz Falkowski, który powitał przybyłych gości z placówek ściśle współpracujących z LZD Rogów oraz z SGGW.

Z kolei rektor SGGW prof. dr hab. Wiesław Bielawski w swoim przemówieniu podkreślił między innymi: "Dziś wszyscy możemy być dumni z pozycji, jaką przez lata wypracował Zakład w Rogowie. Jest wspaniałą wizytówką naszej Uczelni oraz doskonale wyposażonym zapleczem doświadczalnym, z zasobów którego korzystają nie tylko nasi studenci i pracownicy naukowi, ale także leśnicy z całego kraju. Ogromną popularnością cieszą się zbiory rogowskiego Arboretum: niezwykle cenna i bogata kolekcja drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej, kolekcje dendrologiczne oraz Alpinarium, które z roku na rok przyciągają coraz szersze grono zwiedzających. Na podkreślenie zasługuje znacząca rola Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w upowszechnianiu w świadomości społecznej rangi ochrony przyrody oraz znaczenia edukacji ekologicznej dla kolejnych pokoleń. Pomaga w tym z pewnością okazała kolekcja eksponatów z zakresu zoologii, botaniki i entomologii leśnej oraz łowiectwa zgromadzona w Muzeum Lasu i Drewna. Również pozostałe jednostki organizacyjne  Zakładu : Nadleśnictwo Doświadczalne z gospodarstwem szkółkarskim, Ośrodek Hodowli Zwierzyny oraz Gospodarstwo Rolne w Puczniewie swoimi działaniami przyczyniają się do rozwoju gospodarki leśnej i rolnej, edukacji przyrodniczo-leśnej oraz do aktywnej promocji Uczelni".

Następnie dyrektor Janusz Falkowski zaprezentował historię LZD w Rogowie, a dr hab. marek Sławski przedstawił znaczenie LZD w badanach naukowych i edukacji. 

W dalszej części programu gratulacje i podziękowania za wieloletnią pracę na ręce dyrektora Janusza Falkowskiego składali licznie przybyli goście. 

Z rąk rektora Wiesława Bielawskiego wyróżnienia i nagrody odebrało kilkanaście osób zatrudnionych w LZD Rogów. 

Ostatnim punktem programu uroczystości było zwiedzanie Arboretum.

Uroczystości uświetnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich AKTEON Wydziału Leśnego SGGW.

125ml milk

LZD 100lat 0149 620x500o
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rogowie; leśnego; zakładu; edukacji; zakład; doświadczalnego; gospodarstwa; leśnej; gospodarstwem; wiejskiego; programu; gospodarki; gospodarstwo; 100-lecie; przyrodniczo-leśnej; kolekcja; janus;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »