"Dotrzymujemy słowa" - zapewnił prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie ARiMR 14 czerwca 2016 r. W czasie poprzedniej konferencji zorganizowanej w marcu br. prezes Agencji zapowiadał, że pomimo odziedziczonych po poprzednim kierownictwie problemach z budową systemu informatycznego, wszyscy rolnicy otrzymają należne płatności bezpośrednie za 2015 r. do końca czerwca, czyli w ustawowym terminie. ARiMR wywiązała się z tej deklaracji prezesa. Inne państwa europejskie, takie jak Francja, Wielka Brytania czy Rumunia nie były w stanie podołać wymaganiom nowego systemu płatności bezpośrednich. Na ich wniosek Komisja Europejska zdecydowała się wydłużyć w całej Unii Europejskiej termin na wypłacenie dopłat do 15 października. Prezes Obajtek podkreślał, że Polska nie musiała zabiegać o zmianę terminu zakończenia wypłat płatności dla rolników. Dotychczas w ramach dopłat bezpośrednich za 2015 r. ARiMR naliczyła ponad 14 mld 104 mln zł (co stanowi 98 proc. z koperty finansowej przeznaczonej dla Polski, wynoszącej 14 mld 390 mln zł). Agencja już obsłużyła sprawy 99,5 proc. rolników.
W związku z tym Daniel Obajtek serdecznie podziękował za trud i zaangażowanie wszystkim pracownikom ARiMR, których praca przyczyniła się do tego sukcesu.
Prezes Agencji przypomniał, że kończy się przyjmowanie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2016 r. Do 13 czerwca do ARiMR wpłynęło 1,2 mln wniosków. Rolnicy, którzy chcą otrzymać płatności za 2016 r. w pełnej wysokości, muszą złożyć wnioski najpóźniej 15 czerwca. Kto nie zdąży w tym terminie, będzie mógł złożyć wniosek do 11 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą pomniejszone o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Korzystając z obecności przedstawicieli mediów, Daniel Obajtek zaapelował do rolników, aby nie zwlekali ze składaniem wniosków i poinformował, że biura powiatowe ARiMR od 8 czerwca pracują w godzinach 7.30 - 18.00, a 15 czerwca będą czynne do przyjęcia wniosku od ostatniego rolnika.
Prezes Obajtek poinformował również, że ARiMR chce w przyszłości uniezależnić się od zewnętrznych dostawców systemów i usług informatycznych i w tym celu wzmocniony zostanie Departamentu Informatyki. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest stworzenie Zamiejscowego Wydziału Informatyki w Lublinie. Do jego zadań będzie należało utrzymanie i rozwijanie kluczowych systemów informatycznych Agencji. Docelowo w tym wydziale będzie pracowało 70 osób. Obecnie kończy się procedura wyboru siedziby w Lublinie.
Szef ARiMR przypomniał również o złożonej wcześniej obietnicy przeprowadzenia kolejnych audytów w celu wyeliminowania niewłaściwych praktyk w działaniu Agencji. Także w tej sprawie dotrzymano słowa. Prezes Obajtek poinformował o audycie przeprowadzonym przez firmę Ernst &Young dotyczącym wynajmu nieruchomości dla ARiMR w poprzednich latach. Jak wynika z przeanalizowanych 122 umów najmu, w niektórych przypadkach czynsz obciążający Agencję znacznie przekraczał ceny rynkowe najmu, które kształtowały się w okresie zawierania umów na danym terenie. Łączna strata z tytułu niekorzystnych finansowo umów wynosi około 6 mln zł. Niekorzystne umowy zawierali ówcześni dyrektorzy oddziałów regionalnych Agencji, często łamiąc obowiązujące procedury. Prezes Obajtek zapewnił, że będą prowadzone renegocjacje tych umów. Zapowiedział również zwiększenie nadzoru Centrali ARiMR nad wewnętrznymi procedurami oraz zgłaszanie do organów ścigania przypadków naruszeń prawa.
Daniel Obajtek przekazał również informacje o tegorocznym naborze wniosków o przyznanie pomocy na "Modernizację gospodarstw rolnych". Odbył się on od 31 marca do 29 kwietnia i rolnicy złożyli wówczas ponad 30 tys. wniosków. Szczegóły tego naboru oraz informacje o stanie wdrażania działań PROW 2014 - 2020 wspierających inwestycje przekazała zastępca prezesa ARiMR Maria Fajger.
Daniel Obajtek poinformował również o zmniejszeniu - o cztery - liczby departamentów w Centrali Agencji oraz o zmianach w statucie. Powiedział także, że udało się podwyższyć płace najmniej zarabiającym pracownikom ARiMR bez zwiększania puli środków przeznaczonych na płace.
Prezes zakończył konferencję prasową zapowiedzią dalszych działań reorganizujących ARiMR, aby Agencja z jak największą efektywnością służyła rolnikom i polskiej wsi.
O konferencji czytaj też:
Polskie Radio - otwórz
Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/