Zwiększenie dopłat do wszystkich sztuk bydła

bydloOd 2015 r. w ramach systemu wsparcia bezpośredniego stosowane są dwie płatności związane z produkcją w sektorze bydła: płatność do bydła i płatność do krów. Obecnie płatność do bydła przysługuje rolnikom posiadającym co najmniej 3 sztuki bydła (dowolnej płci) w wieku nieprzekraczającym 24 miesięcy. Przyznawana jest do liczby sztuk zwierząt kwalifikujących się do płatności w gospodarstwie, nie większej jednak niż 20 sztuk. Stawka tej płatności za 2017 r. wyniosła 291,03 zł/szt. Z kolei płatność do krów przysługuje rolnikom posiadającym co najmniej 3 krowy w wieku ponad 24 miesięcy. Przyznawana jest do liczby sztuk zwierząt kwalifikujących się do płatności w gospodarstwie, nie większej jednak niż 20 sztuk. Stawka tej płatności za 2017 r. wyniosła 371,46 zł/szt.

Zmiany w zasadach przyznawania płatności do bydła i płatności do krów, które mają zastosowanie od 2017 r., polegały na obniżeniu limitów ilościowych, tj. liczby sztuk zwierząt w gospodarstwie, które mogą zostać objęte daną płatnością (z 30 do 20 szt.). Zostały one wprowadzone po zastrzeżeniach Komisji Europejskiej do wdrożonych w Polsce instrumentów wsparcia związanego z produkcją. Uwzględnienie uwag Komisji pozwoliło na kontynuowanie stosowania płatności związanych z produkcją, w tym płatności do bydła i płatności do krów.

Resort rolnictwa informuje, że mimo obniżenia limitów ilościowych, na finansowanie płatności do bydła i płatności do krów nadal przeznaczane są tej samej wysokości kwoty (łącznie ok. 327 mln euro/rok). Dzięki temu grupa gospodarstw, w której odnotowuje się systematyczny spadek liczby zwierząt, otrzymuje wyższy poziom wsparcia w przeliczeniu na sztukę zwierzęcia. Wprowadzone zmiany powodują lepsze ukierunkowanie pomocy na tę cześć sektora, której sytuacja ekonomiczna jest najtrudniejsza i w której występuje szczególne zagrożenie spadku produkcji.

Zgodnie z przepisami UE dobrowolne wsparcie związane  z produkcją ma na celu wsparcie sektorów, które mają szczególne znaczenie gospodarcze, środowiskowe lub społeczne i które znajdują się w trudnej sytuacji. Płatności te nie mogą stymulować wzrostu produkcji rolnej, a jedynie przeciwdziałać tendencjom spadkowym.

Takiej odpowiedzi udzielił resort rolnictwa na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej w sprawie zwiększenia dopłat do wszystkich sztuk bydła.


 Źródło
 Krajowa Rada Izb Rolniczych
 http://krir.pl

125ml milk

bydlo
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: płatności; bydła; liczby; które; płatność; gospodarstwie; ; dopłat; której; zwierząt; wszystkich; wsparcia; wsparcie; szczególne; przyznawana; rolnictwa; limitów; il;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »